Nkterá města v Karlovarském kraji se zbavují svých bytů. Bojí se, že v případě investice, by se jim vložené peníze nemusely vrátit (ilustrační snímel).

Nkterá města v Karlovarském kraji se zbavují svých bytů. Bojí se, že v případě investice, by se jim vložené peníze nemusely vrátit (ilustrační snímel). | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Města se zbavují bytů, k prodeji je mnohdy nabízejí i s nájemníky

  • 2
Města karlovarského kraje se snaží rozprodat zbytek svých bytů. I s nájemníky. Ty neprodané totiž představují pro obce riziko. Pokud se sdružení vlastníků rozhodne, že bude do nemovitosti investovat, nezbude městům nic jiného, než se připojit. Přitom hrozí, že města už vložené peníze nedostanou zpět.

Lidé, kteří si nemohou dovolit městské byty koupit, neskrývají obavy. Bojí se totiž, že je nový majitel vystěhuje.

"Když město byt prodá soukromníkovi, kdo nám zaručí, že nám neznezpříjemní život natolik, abychom se raději dobrovolně neodstěhovali," obrátil se na MF DNES jeden z nájemníků městského bytu v chebské Evropské ulici. Z obavy, že by mu kritika města mohla způsobit potíže, si nepřál zveřejnit své jméno.

Poté, co město Cheb zveřejnilo, že hodlá prodat takzvané zbytkové byty, se ozval i další znepokojený nájemník. "Bojím se, že nový vlastník začne třeba s rekonstrukcí stoupaček nebo rozvodů tepla či plynu. A že nás kvůli tomu z bytu vystěhuje," uvedl.

Nový majitel musí ctít nájemní smlouvu, uklidňuje radnice

"Pokud se sdružení vlastníků v domě, kde město vlastní jeden nebo dva byty, rozhodne objekt zateplit nebo vyměnit dřevěná okna za plastová, nemá město jinou šanci, než se k rekonstrukci připojit. Pak ale náklady na prodej bytu vzrostou," nastínil zkušenosti měst starosta Aše Dalibor Blažek.

"V domech, které jsme již v minulosti prodávali a kde vznikla společenství vlastníků, figuruje, kvůli dvěma třem tehdy neprodaným bytům, i město Cheb," uvedla mluvčí chebské radnice Martina Kuželová.

"Vyvolávací cena za tyto byty pro soutěže formou elektronických aukcí činí 60 procent z ceny v místě a čase obvyklé, a dalších 100 procent za pozemek, respektive jeho příslušnou část, která k bytové jednotce rovněž náleží," vysvětlila Kuželová.

Některé byty se skutečně nabízí i s nájemníky. "Půjde tedy tradičně o přechod nájmu podle občanského zákoníku. Nový nabyvatel bytu s tím bude srozuměn a musí se ovšem k nájemníkům chovat podle původní nájemní smlouvy," upřesnila Martina Kuželová, podle níž má Cheb ještě na 1 300 bytů. "Ponechat si jich hodláme asi 1 100," uvedla Kuželová.

Ve Varech problémům předešli včasnou privatizací

Podobné problémy nemusí řešit v Karlových Varech. "Město má ve svém majetku minimum bytů, a to důsledkem dlouhodobé privatizace bytového fondu. Byty se přidělují jen ve výjimečných případech. Mezi takové případy patří přidělení bytové náhrady po nějaké havárii," reagovala na dotaz mluvčí magistrátu Michaela Mičudová.

"Některé volné městské byty jsou také zařazovány do prodeje, nejčastěji formou licitace. V takových případech doporučujeme zájemcům o koupi, aby sledovali úřední desku," sdělila Michaela Mičudová.