Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Města a obce v Karlovarském kraji si díky daním výrazně polepšily

  8:22aktualizováno  8:22
Miliony korun navíc dostávají od státu města a obce v Karlovarském kraji díky spravedlivějšímu klíči při rozdělování daní. Změnu, která platí od loňska, si pochvalují hlavně radnice menších a středně velkých sídel.
Města a obce v Karlovarském kraji si mohou dovolit více utrácet. Vydělaly totiž na novém rozpočtovém určení daní. Ilustrační foto

Města a obce v Karlovarském kraji si mohou dovolit více utrácet. Vydělaly totiž na novém rozpočtovém určení daní. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Drtivá většina měst a obcí v kraji si znatelně finančně polepšila. Nezbohatla jen virtuálně, ale je znát, že se jim dýchá volněji než dřív. Mohou si dovolit víc, pokud neutrácejí za hlouposti. Naopak komplikací je novinka pro několik nejmenších, například pro Přebuz s pouhými 76 obyvateli. Podle zdejší starostky přišla víska asi o 900 tisíc korun ročně, což je zhruba třetina rozpočtu.

Férověji nastavené rozpočtové určení daní se třeba pro Kraslice stalo podle místostarosty Otakara Miky doslova předělem. Město začalo soutěžit o co nejvíce dotací z Evropské unie, protože se nemusí bát, že nebude mít na zaplacení svého podílu (vždy 15 procent z hodnoty akce).

"Dřív bylo něco takového téměř vyloučeno. Bez vyšších příjmů od státu bychom živořili," řekl Mika. Do rozpočtu přibylo až o 14 milionů více. Místostarosta vyjmenoval hned několik akcí, které se v poslední době podařily: nové hřiště u základní školy, rozsáhlé úpravy náměstí, parkoviště a klidová zóna v centru.

Peníze navíc budou ve městě vidět

Kraslice si troufají do blízké budoucnosti plánovat z dotace i zásadní rekonstrukci druhé základní školy. Té chybí tělocvična a počítačové učebny. Vše odhadem za 60 milionů korun. "Na něco takového bychom nemohli dříve ani pomyslet, teď na svůj podíl máme dost peněz. Neutrácíme za kratochvíle, ale za odstraňování těch nejbolestivějších míst," zmínil Mika.

Změny v rozpočtech

O kolik si polepšily nebo pohoršily některé radnice

Nová Role + 5 milionů Kč

Kraslice + až 14 mil. Kč

Bochov + až 3 miliony Kč

Přebuz - 900 tisíc Kč

Připomněl, že miliony od státu navíc jsou vítané také proto, že zdroj příjmů z prodeje majetku už téměř nebo zcela vyschl. Města a obce za posledních skoro pětadvacet let už většinu pozemků prodaly a zprivatizovaly.

Nové Roli na Karlovarsku přitéká ročně o 5 milionů více než před dvěma lety. Peníze radnice nechává v rezervním fondu a šetří je na velkou investici - na rekonstrukci páteřní komunikace v Mezirolí. Ta vyjde možná až na 60 milionů.

"Lidé, kteří tam staví rodinné domy, mají obavy, že jim dopravní inspektorát nedá souhlas ke kolaudaci. A to proto, že komunikace je v dezolátním stavu a není možné ji už považovat za páteřní. Je to velký problém, lidé si na to na stavebním úřadu hodně stěžují," popsala potíže starostka Nové Role Jitka Pokorná.

Netuší, kdy město s opravou cesty bude moci začít. Když nezíská dotaci, tak až našetří aspoň 20 milionů na první etapu rekonstrukce. Zatím je v rezervním fondu 10 milionů korun.

Na internetu existuje několik kalkulaček, které údajně spolehlivě vypočítají rozdíl v příjmech před a po změně v přerozdělování daní. Jednu z nich zveřejnilo i uskupení TOP 09 a Starostů, kteří novinku navrhli a prosadili. Ale údaje z této kalkulačky přesně nesedí. Podle ní si měl například Bochov polepšit na daních od státu ze 17 na 22 milionů korun ročně. Starosta Miroslav Egert říká, že je to méně a přínos odhadl na 3 miliony.

"Budovy už máme zateplené, takže se chceme pustit do oprav silnic, což je ta nejdražší investice. Tři miliony, které dostáváme navíc, je hezká suma, i když na opravy cest nestačí," uvedl Egert. I tak se ale o částce, jež posílila rozpočet, dá podle něj mluvit jako o zásadní.

Hlavní je, že zmizely velké rozdíly mezi velkými a malými městy v tom, kolik peněz dostávají z daňových výnosů v přepočtu na jednoho obyvatele. Svaz měst a obcí spočítal, že meziročně si polepšilo 6 115 radnic v Česku a pohoršilo jen 133.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Najdete na iDNES.cz