Nejvíc ze změny vytěží město Sokolov, které by mělo podle propočtů ministerstva financí dostat navíc téměř 30 milionů korun.

Nejvíc ze změny vytěží město Sokolov, které by mělo podle propočtů ministerstva financí dostat navíc téměř 30 milionů korun. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nové rozdělení daní: ztráta pro malé obce, 30 milionů navíc pro Sokolov

  • 1
Nový zákon o rozpočtovém určení daní přinese do pokladen obcí a měst v Karlovarském kraji více než 413 milionů korun navíc. Uskrovnit se naopak budou muset malé vesničky, které o část peněz přijdou. Nejvíc ze změny vytěží město Sokolov, které by mělo dostat navíc téměř 30 milionů korun.

Uvedená částka pro Sokolov vychází z propočtů ministerstva financí. Stěžovat si nemůže ani Cheb s téměř 27 miliony korun k dobru. Na pomyslné třetí příčce je Ostrov, který si polepší o více než 20 milionů korun.

Fakta

O kolik si města polepší

Sokolov 29,692 milionu
Cheb 26,91 milionu
Ostrov 20,284 milionu
Chodov 18,889 milionu
Aš 18,239 milionu
Mariánské Lázně 17,718 milionu
Karlovy Vary 17,241 milionu
Nejdek 15,316 milionu
Kraslice 14,886 milionu
Horní Slavkov 13,482 milionu

O kolik si obce pohorší

Boží Dar - 1,162 milionu
Přebuz - 1,116 milionu
Šindelová - 878 tisíc
Stará Voda - 752 tisíc
Ovesné Kladruby - 507 tisíc

Zdroj: Ministerstvo financí ČR

Rozčarování naopak změna zákona přinesla do obcí s malým počtem obyvatel a velkou rozlohou. Škrtat v rozpočtu na příští rok bude muset například Boží Dar, Přebuz a Šindelová na Sokolovsku, Stará Voda na Chebsku a také nejzadluženější vesnice v kraji Prameny.

"Nechtěl bych mít příliš velké oči," reagoval na dotaz opatrně sokolovský místostarosta Karel Jakobec. "Pokud skutečně dojde k navýšení příjmů, budeme mít velkou radost. Projektů, které leží v šuplíku, máme celou řadu," naznačil.

A na co by peníze v Sokolově použili? "Největší problém máme s parkováním. Určitě bychom přidali peníze na úpravy vnitrobloků, máme projekty na rekonstrukce městského koupaliště a hřišť u škol," zamýšlí se nad investicemi starosta.

Pokud přijdou miliony navíc, i Cheb má svoje plány. "Budeme investovat do rozvoje infrastruktury. Chtěli bychom postavit hřiště pro 2. základní školu a zateplit 6. základní školu," plánuje chebský starosta Pavel Vanoušek.

Zbylé peníze by město mohlo použít i na mimořádné splátky úvěru na přestavbu Kulturního centra Svoboda.

Radost z nového rozdělení daní mají i v Aši. Pokud změna zákona projde Senátem a schválí ji i prezident, Aš si polepší o více než 18 milionů korun. Tedy více než pro krajské město.

Nový systém, který nezohledňuje pouze velikost měst a obcí, ale také jejich rozlohu, zamíchal pořadím. Krajská metropole Karlovy Vary se tak ocitla v pomyslném žebříčku až za daleko menší Aší.

Karlovy Vary by si na sdílených daních měly přilepšit o více než 17,2 milionu korun.

"Rozpočet Varů se pohybuje kolem jedné miliardy korun, takže pro nás to nejsou žádné závratné peníze," reagoval mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Karlovy Vary by peníze navíc využily na rozvoj města, například na opravy městských komunikací.

Nový systém bude pro menší obce znamenat ztrátu

Představitelé malých obcí s velkou pozemkovou výměrou ale nadšení větších sídel nesdílejí. Budou se totiž muset naopak vyrovnat s úbytkem peněz.

Starosta Božího Daru Jan Horník nový systém tvrdě kritizuje. Připadá mu, že se v něm stala významná chyba, která donutí malé obce, aby se připojily k velkým.

"Velké obce budou vždy nejdříve řešit svoje záležitosti, pak teprve dojde na ostatní. Třeba Jáchymov, pod který jsme desítky let patřili. Samozřejmě jako první vždy vyřeší to svoje, pak teprve přijde řada na Mariánskou a Suchou," domnívá se božidarský starosta.

O zhruba tři čtvrtě milionu přijde obec Stará Voda. "Je to hrozné. Máme lidi roztahané po velkém území. A přijdeme o peníze," stěžuje si starostka Eva Procházková. Pokud budou chtít například udržet v obci školu, budou podle ní muset ušetřit na komunikacích.