Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Povodně už strach nenaženou. Města v regionu zdokonalují ochranu

  8:56aktualizováno  8:56
Jarní tání sněhu hrozí povodněmi, největší strach z nich mají zejména obyvatelé podhorských oblastí. Města proto začala aktualizovat své krizové plány, aby se mohla bránit velké vodě

Velká voda postihla Karlovarsko v lednu roku 2011. Hasiči museli několik lidí z Karlových Varů - Dvorů evakuovat na člunech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Poslední větší povodeň zasáhla region před třemi lety. Přesto se rok co rok investuje do opatření proti velké vodě. Ani letos tomu není jinak.

Nový zdigitalizovaný povodňový plán bude sloužit pro krizový štáb v Lázních Kynžvart. Nahradí tak starý papírový a navíc zahrne nové záplavové území Lipoltovského potoka.

„To není vše, ještě se chystáme osadit na potok hlásič. Poslední povodně jsme tu sice měli v roce 2004 či 2005, ale stále máme strach z bleskových povodní, které mohou přijít z kopce nad námi. Díky digitalizaci plánu jsme na to daleko lépe připraveni,“ řekl starosta Lázní Kynžvart Miloslav Pernica.

Pět měst požádalo kraj o dotaci

Městu se povedlo získat dotaci od Karlovarského kraje. „Poskytnutím příspěvku chceme podpořit realizaci protipovodňových opatření v ohrožených územích našeho kraje. Letos jsme obdrželi pět žádostí o dotaci v celkové hodnotě přesahující 352 tisíc korun,“ uvedl radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Josef Hora.

Obce mohly získat dotaci ve výši až 80 procent nákladů projektu, maximálně však 250 tisíc korun. Se svou žádostí uspělo i město Rotava. Karlovarský kraj přispěje také obcím Josefov a Krajková.

Nejhorší jsou bleskové povodně

Nejrizikovější místa jsou většinou na horních tocích malých řek pod horami. Velkým strašákem jsou podle pozorovatele počasí Rudolfa Kovaříka právě bleskové povodně.

„Stačí několik dní intenzivních srážek, které když se spojí se sněhem, přijde bleskové vzedmutí toků. Navíc říčky často vedou lesnatou částí, proto není neobvyklé, že s sebou vezme voda vše, včetně větví,“ upozornil Kovařík.

Ministerstvo životního prostředí v současné době zpracovává podrobnou mapu povodňových rizik. „Ochranu měst a pozemků mají na starosti buď jejich majitelé, nebo vedení měst a obcí,“ komentoval situaci za Povodí Ohře mluvčí Jan Svejkovský s tím, že s ministerstvem na plánu pracuje i jeden ze zaměstnanců Povodí Ohře.

Sokolov zachrání nová protipovodňová hráz

S povodní se v roce 2013 potýkalo i město Sokolov, kde větším škodám zabránily pytle s pískem. Rok poté už ale vedení město nakoupilo protipovodňovou hráz. Ta by měla v případě hrozby vyrůst kolem Lobezského potoka.

„Dokážeme ji sestavit do 45 minut. Centrum města by měla hráz ochránit před zpětným vzedmutím Ohře. Voda by tedy neměla proniknout na náměstí Budovatelů,“ popsal účinnost opatření tajemník štábu Sokolova Robert Doubek.

Poslední velký test zažila na podzim minulého roku, kdy technické služby společně s městskými strážníky cvičně postavili.

Karlovarský kraj podporuje dotací protipovodňová opatření už řadu let. V loňském roce milion korun mezi deset měst obcí. Čtvrt milionu korun dostal Dolní Rychnov na revitalizaci Dolnorychnovského potoka. Ten při deštích pravidelně zaplavuje přilehlé nemovitosti. Poskytnuté finance byly využity na zkapacitnění koryta potoka a odstranění překážek, které omezují průtok.

Autor:


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Najdete na iDNES.cz