Velká voda postihla Karlovarsko v lednu roku 2011. Hasiči museli několik lidí z Karlových Varů - Dvorů evakuovat na člunech.

Velká voda postihla Karlovarsko v lednu roku 2011. Hasiči museli několik lidí z Karlových Varů - Dvorů evakuovat na člunech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Povodně už strach nenaženou. Města v regionu zdokonalují ochranu

  • 0
Jarní tání sněhu hrozí povodněmi, největší strach z nich mají zejména obyvatelé podhorských oblastí. Města proto začala aktualizovat své krizové plány, aby se mohla bránit velké vodě

Poslední větší povodeň zasáhla region před třemi lety. Přesto se rok co rok investuje do opatření proti velké vodě. Ani letos tomu není jinak.

Nový zdigitalizovaný povodňový plán bude sloužit pro krizový štáb v Lázních Kynžvart. Nahradí tak starý papírový a navíc zahrne nové záplavové území Lipoltovského potoka.

„To není vše, ještě se chystáme osadit na potok hlásič. Poslední povodně jsme tu sice měli v roce 2004 či 2005, ale stále máme strach z bleskových povodní, které mohou přijít z kopce nad námi. Díky digitalizaci plánu jsme na to daleko lépe připraveni,“ řekl starosta Lázní Kynžvart Miloslav Pernica.

Pět měst požádalo kraj o dotaci

Městu se povedlo získat dotaci od Karlovarského kraje. „Poskytnutím příspěvku chceme podpořit realizaci protipovodňových opatření v ohrožených územích našeho kraje. Letos jsme obdrželi pět žádostí o dotaci v celkové hodnotě přesahující 352 tisíc korun,“ uvedl radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Josef Hora.

Obce mohly získat dotaci ve výši až 80 procent nákladů projektu, maximálně však 250 tisíc korun. Se svou žádostí uspělo i město Rotava. Karlovarský kraj přispěje také obcím Josefov a Krajková.

Nejhorší jsou bleskové povodně

Nejrizikovější místa jsou většinou na horních tocích malých řek pod horami. Velkým strašákem jsou podle pozorovatele počasí Rudolfa Kovaříka právě bleskové povodně.

„Stačí několik dní intenzivních srážek, které když se spojí se sněhem, přijde bleskové vzedmutí toků. Navíc říčky často vedou lesnatou částí, proto není neobvyklé, že s sebou vezme voda vše, včetně větví,“ upozornil Kovařík.

Ministerstvo životního prostředí v současné době zpracovává podrobnou mapu povodňových rizik. „Ochranu měst a pozemků mají na starosti buď jejich majitelé, nebo vedení měst a obcí,“ komentoval situaci za Povodí Ohře mluvčí Jan Svejkovský s tím, že s ministerstvem na plánu pracuje i jeden ze zaměstnanců Povodí Ohře.

Sokolov zachrání nová protipovodňová hráz

S povodní se v roce 2013 potýkalo i město Sokolov, kde větším škodám zabránily pytle s pískem. Rok poté už ale vedení město nakoupilo protipovodňovou hráz. Ta by měla v případě hrozby vyrůst kolem Lobezského potoka.

„Dokážeme ji sestavit do 45 minut. Centrum města by měla hráz ochránit před zpětným vzedmutím Ohře. Voda by tedy neměla proniknout na náměstí Budovatelů,“ popsal účinnost opatření tajemník štábu Sokolova Robert Doubek.

Poslední velký test zažila na podzim minulého roku, kdy technické služby společně s městskými strážníky cvičně postavili.

Karlovarský kraj podporuje dotací protipovodňová opatření už řadu let. V loňském roce milion korun mezi deset měst obcí. Čtvrt milionu korun dostal Dolní Rychnov na revitalizaci Dolnorychnovského potoka. Ten při deštích pravidelně zaplavuje přilehlé nemovitosti. Poskytnuté finance byly využity na zkapacitnění koryta potoka a odstranění překážek, které omezují průtok.