Město podle antimonopolního úřadu chybovalo, když při rekonstrukci sídliště Zlatý vrch požadovalo po dodavatelích seznam osmnácti referenčních staveb nad deset milionů korun za posledních pět let.

Město podle antimonopolního úřadu chybovalo, když při rekonstrukci sídliště Zlatý vrch požadovalo po dodavatelích seznam osmnácti referenčních staveb nad deset milionů korun za posledních pět let. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Pokutu za přehnané nároky v tendrech zaplatíme, rozhodli chebští radní

  • 0
Město Cheb zaplatí šestisettisícovou pokutu za přehnané požadavky při zadávání veřejných zakázek. Koncem října mu ji vyměřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Vedení radnice se proti jeho rozhodnutí odvolávat nechce. Bojí se, že by byl výsledek ještě horší.

"Rozklad zcela jistě podávat nebudeme," potvrdil chebský starosta Pavel Vanoušek. Právníci, na něž se město obrátilo, doporučili proti pokutě neprotestovat. Třeba už jen proto, že sankce je na samé spodní hranici.

Pokuta pro Cheb

Kritizované zakázky

Rekonstrukce, úprava a využití objektu Za Mostní branou 5

Revitalizace sídliště Zlatý vrch 5., 6. a 7. etapa

Rekonstrukce ulic Obětí nacismu a Krátká

Rekonstrukce ulice Riegerova

Přehnané požadavky

V prvním případě město požadovalo předložení certifikátu, který prokazuje dodržování práv zaměstnanců, což zákon neumožňuje.

U dalších tří požadovala radnice seznam 18 referenčních staveb nad 10 milionů za posledních pět let. 

U zmíněných tří zakázek bylo třeba předložit také osvědčení o řádném plnění dalších nejméně 8 zakázek v celkovém objemu 200 milionů za 5 let.

Diskriminační byl požadavek na 2 zaměstnance ve firmě, kteří mají vysokoškolské stavební vzdělání a 20 let praxe, a 3 středoškoláky s devítiletou praxí.

"Možná bychom uspěli, ale mohlo by to pro město dopadnout mnohem hůř," neskrýval chebský místostarosta Tomáš Linda.

Kdo vlastně pochybil a zda šlo pokutě zabránit, bude zjišťovat interní audit. Linda připomněl, že napadená výběrová řízení byla vyhlášena ještě v dobách působení minulého zastupitelstva.

Mohla by se situace opakovat a přijít další pokuta? Vedení města se shoduje, že to není pravděpodobné. V Chebu totiž platí už asi dva roky směrnice, která důsledně určuje způsob zadávání veřejných zakázek i jejich vyhodnocování. Včetně minimálních požadavků na dodavatele.

Nový systém v zakázkách: právník a dva úředníci

Veřejné zakázky dříve připravoval odbor investic, nyní kompetence přešla na právní oddělení, kde se na vyhlašování výběrových řízení podílí městský právník a další dva úředníci.

"Chceme, aby podmínky výběrových řízení byly průhledné a pro všechny předvídatelné," řekl Tomáš Linda.

Zákon o zadávání veřejných zakázek není podle Lindy ideální. Jako příklad uvedl problémy s firmou, která vyhrála soutěž na opravu jihovýchodních kasemat Chebského hradu. Společnost sice nabídla nejnižší cenu, záhy po uzavření smlouvy však zkrachovala.

Z patnácti prověřovaných veřejných zakázek Chebu odhalil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pochybení ve čtyřech případech.