Vary pronajmou Goethovu vyhlídku, podmínkou je investice deset milionů

  8:14aktualizováno  8:14
Karlovarští radní se po několika neúspěšných pokusech rozhodli, že na čtvrt století pronajmou jednu z nejpůvabnějších rozhleden ve městě - Goethovu vyhlídku, která je od roku 2006 pro veřejnost zavřená. O chátrající památku z roku 1889 má zájem sdružení Fellner a Helmer, ale přihlásit si mohou i jiní zájemci.

Rozhledna Goethova vyhlídka v Karlových Varech | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Podmínkou nájemní smlouvy však bude dohoda na zhruba desetimilionovou investici.

"Sdružení Fellner a Helmer přišlo s tím, že pokud se s městem dohodne na spolupráci, tak bude o nemovitost 25 let pečovat a uvede ji do původního stavu," řekl první náměstek primátora Petr Bursík.

Goethova vyhlídka

Budova s rozhlednou z roku 1889 střídala během své existence jména téměř stejně jako po roce 1989 nájemce.

Původně dostala jméno Vyhlídka korunní princezny Stefanie, po roce 1918 byla přejmenována na Stifterovu vyhlídku, po 2. světové válce se stala Stalinovou rozhlednou, nynější název nese od roku 1957.

Stavba, které dali stejně jako například karlovarskému divadlu či někdejší Vřídelní kolonádě podobu vídeňští architekti Ferdinand Fellner a Hermann Helmer, je od roku 2006 veřejnosti uzavřena.

S historií rozhledny je mimo jiné spjata návštěva princezny Stefanie, manželky korunního prince Rudolfa Habsburského v roce 1887.    

Radní už schválili zveřejnění záměru pronájmu za minimální roční nájemné ve výši 60 tisíc korun včetně DPH. Upozorňují, že se může přihlásit každý.

"Doufáme, že se konečně najde první nájemce, který se o památku postará a zachová její původní funkci a stav," doplnil Bursík.
 
Objekt je ve velmi špatném stavu, a pokud Karlovy Vary Goethovu vyhlídku nepronajmou, budou muset investovat nejméně dva miliony korun, aby zabránily ještě většímu poškození.

"Vyhlídková věž se zpřístupní veřejnosti nejpozději šest měsíců od podpisu nájemní smlouvy. Na otevření muzea a občerstvení je lhůta 12 až 16 měsíců. Další etapa venkovní úpravy musí být hotová do tří let od podpisu smlouvy," vysvětlil náměstek Bursík.

Magistrát si dal do připravované smlouvy celkem šest bodů, které se týkají investic. Za porušení jednotlivého bodu je sankce 100 tisíc korun.

Vyhlídka je od roku 2006 pro veřejnost zavřená. Spodní část rozhledny tvořená kamenným zdivem je značně poškozena. Některé kameny jsou uvolněné, v mnoha spárách chybí pojivo.

Na střeše má také od roku 1992 vysílač soukromá společnost Evropa 2 a anténu bezpečnostní agentura Vega Security. Magistrát chce, aby všechny tyto "doplňky" zmizely, protože se jedná o rušivé elementy.

"Není právě estetické, aby lidem při vyhlídce z rozhledny čněla nad hlavami změť drátů," uvedl náměstek primátora Jiří Klsák.

Nejčtenější

Nemáte tu co dělat, jdu vás vykrást, spustil zloděj na majitelku domu

Podobizna muže, který chtěl vykrást dům v Dolním Rychnově.

Na drzého zloděje narazila majitelka rodinného domu v Dolním Rychnově na Sokolovsku. Když ho nachytala na svém balkoně,...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Žena zkolabovala na ulici, zachránilo ji hned několik náhod najednou

Defibrilátory, které zachraňují život, už najdete i na benzínkách

Pořádnou dávku štěstí měla žena, která ve čtvrtek odpoledne v Karlových Varech zkolabovala na ulici. Stalo se jí to...

VIDEO: Lidé protestovali proti škole pilotů s nastartovanými sekačkami

Lidé z okolí letiště si na protest proti plánovanému zřízení letecké školy...

Se sekačkami, křovinořezy a transparenty se vydali v pondělí odpoledne na karlovarské letiště obyvatelé okolních obcí,...

Záchranáře na Chebsku uvěznila ledovka, holčička se narodila v sanitce

Záchranáři to kvůli ledovce nestihli do porodnice, v jejich sanitce přišla na...

Dramatické chvíle prožili záchranáři, kteří při páteční ledovce na Chebsku vezli do porodnice rodičku. Zatímco obvykle...

Další z rubriky

VIDEO: Co lze vytvořit z čokolády? Pivo, kebab i burger, ukázal festival

Čokofest v karlovarském hotelu Thermal.

Tabulkovou čokoládu nebo nápoj zná asi každý, na festivalu čokolády v karlovarském hotelu Thermal se ale dají až do...

Dopravci lákají cestující na slevy, z Chebu do Aše už jezdí posilový spoj

Vlaková souprava společnosti Oberfalzbahn na cestě z Chebu do Aše

Snížení ceny jízdného pro studenty a seniory přitáhlo k hromadné dopravě řadu nových cestujících. Některé linky jezdí...

Vězeň se pokoušel za mříže propašovat drogy v análním otvoru

Ilustrační snímek

Opiátové náplasti se snažil v análním otvoru propašovat do věznice na Karlovarsku trestanec při návratu ze zaměstnání...

Najdete na iDNES.cz