Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vary pronajmou Goethovu vyhlídku, podmínkou je investice deset milionů

  8:14aktualizováno  8:14
Karlovarští radní se po několika neúspěšných pokusech rozhodli, že na čtvrt století pronajmou jednu z nejpůvabnějších rozhleden ve městě - Goethovu vyhlídku, která je od roku 2006 pro veřejnost zavřená. O chátrající památku z roku 1889 má zájem sdružení Fellner a Helmer, ale přihlásit si mohou i jiní zájemci.

Rozhledna Goethova vyhlídka v Karlových Varech | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Podmínkou nájemní smlouvy však bude dohoda na zhruba desetimilionovou investici.

"Sdružení Fellner a Helmer přišlo s tím, že pokud se s městem dohodne na spolupráci, tak bude o nemovitost 25 let pečovat a uvede ji do původního stavu," řekl první náměstek primátora Petr Bursík.

Goethova vyhlídka

Budova s rozhlednou z roku 1889 střídala během své existence jména téměř stejně jako po roce 1989 nájemce.

Původně dostala jméno Vyhlídka korunní princezny Stefanie, po roce 1918 byla přejmenována na Stifterovu vyhlídku, po 2. světové válce se stala Stalinovou rozhlednou, nynější název nese od roku 1957.

Stavba, které dali stejně jako například karlovarskému divadlu či někdejší Vřídelní kolonádě podobu vídeňští architekti Ferdinand Fellner a Hermann Helmer, je od roku 2006 veřejnosti uzavřena.

S historií rozhledny je mimo jiné spjata návštěva princezny Stefanie, manželky korunního prince Rudolfa Habsburského v roce 1887.    

Radní už schválili zveřejnění záměru pronájmu za minimální roční nájemné ve výši 60 tisíc korun včetně DPH. Upozorňují, že se může přihlásit každý.

"Doufáme, že se konečně najde první nájemce, který se o památku postará a zachová její původní funkci a stav," doplnil Bursík.
 
Objekt je ve velmi špatném stavu, a pokud Karlovy Vary Goethovu vyhlídku nepronajmou, budou muset investovat nejméně dva miliony korun, aby zabránily ještě většímu poškození.

"Vyhlídková věž se zpřístupní veřejnosti nejpozději šest měsíců od podpisu nájemní smlouvy. Na otevření muzea a občerstvení je lhůta 12 až 16 měsíců. Další etapa venkovní úpravy musí být hotová do tří let od podpisu smlouvy," vysvětlil náměstek Bursík.

Magistrát si dal do připravované smlouvy celkem šest bodů, které se týkají investic. Za porušení jednotlivého bodu je sankce 100 tisíc korun.

Vyhlídka je od roku 2006 pro veřejnost zavřená. Spodní část rozhledny tvořená kamenným zdivem je značně poškozena. Některé kameny jsou uvolněné, v mnoha spárách chybí pojivo.

Na střeše má také od roku 1992 vysílač soukromá společnost Evropa 2 a anténu bezpečnostní agentura Vega Security. Magistrát chce, aby všechny tyto "doplňky" zmizely, protože se jedná o rušivé elementy.

"Není právě estetické, aby lidem při vyhlídce z rozhledny čněla nad hlavami změť drátů," uvedl náměstek primátora Jiří Klsák.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Najdete na iDNES.cz