Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unikátní Metternichova fotka z Kynžvartu možná rozšíří Paměť světa

  19:04aktualizováno  19:04
Česká republika by mohla mít brzy svou další movitou kulturní památku v programu UNESCO Paměť světa. Ministerstvo kultury, Národní technické muzeum a Národní památkový ústav připravují nominaci Kynžvartské daguerrotypie, což je po technické stránce předchůdce fotografie.

Kynžvartskou daguerrotypii daroval kancléři Metternichovi Louis Mandé Daguerre. | foto: archiv

„Na nominaci Kynžvartské daguerrotypie se v současné době pracuje, aby mohla být předložena v příštím cyklu kandidatur,“ uvedla mluvčí Ministerstva kultury Helena Markusová.

Jejím autorem je sám vynálezce metody Louis Jacques Mandé Daguerre, který na jednom z nejstarších fotografických obrazů zachytil motiv svého uměleckého ateliéru. Do konce března příštího roku má dílo ze zámku Kynžvart zapůjčeno Národní technické muzeum, je však možné, že se na západ Čech ještě nějakou dobu nepodívá.

„Kynžvartská daguerrotypie je v Národním technickém muzeu umístěna v rámci stálé expozice Fotografický ateliér, kde představuje nejvzácnější exponát. Není proto pochyb, že bude mít Národní technické muzeum zájem o prodloužení výpůjčky i po tomto datu,“ uvedl kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha.

Vzácnost se na západ Čech dostala coby Daguerrův dar rakouskému kancléři Metternichovi, jehož rodině kynžvartské panství patřilo. Legendární politik ji zařadil do svého zámeckého muzea a na zadní stranu si poznamenal, že mu Daguerre toto dílo věnoval dokonce ještě před zveřejněním svého objevu.

V Kynžvartu mají i vzácné zátiší

Ačkoli v kynžvartském depozitáři leží i další daguerrotypie, z nichž jedna zachycuje pohled na ještě rozestavěný zámek, právě zátiší z uměleckého ateliéru je díky Metternichově poznámce, paspartě obrazu a zachovalosti tou nejvzácnější.

Až se daguerrotypie vrátí zpět, kynžvartský zámek, který patří pod správu Národního památkového ústavu, by ji rád návštěvníkům ukázal. Vyžaduje však speciální umístění v bezpečnostní vitríně s kontrolovaným prostředím, takže přímo v Metternichově kabinetu kuriozit ji vystavit nelze.

„Připravujeme ale třetí návštěvnický okruh Klenotnice na zámku, který bude určen nejvzácnějším exponátům, jako je právě daguerrotypie nebo numizmatická sbírka,“ uvedl kastelán.

Daguerrovo dílo, které našlo v Kynžvartu svůj domov, má natolik mimořádnou hodnotu, že bylo v září 2005 prohlášeno za národní kulturní památku.

Česká republika má zatím čtyři položky zapsané v registru UNESCO Paměť světa, který vznikl v devadesátých letech minulého století a sdružuje nejvzácnější položky dokumentárního dědictví světového významu. Ten však není přímo součástí Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO.

Tři z nich jsou sbírkami Národní knihovny České republiky. Loni se k nim přidala ještě Sbírka českých a slovenských samizdatových periodik z let 1948 až 1989.

Letos se o zápis společné česko-francouzské nominace ucházejí Světelné pantomimy Emila Reynauda. Národní technické muzeum vlastní šestnáct filmových políček jedné z nich.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz