Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stany na festivalu Tourfilm přenesou Karlovy Vary na čas do Maroka

  17:40aktualizováno  17:40
Miloslav Stingl, Jiří Kolbaba, Marie Poledňáková nebo Radim Uzel. Takové osobnosti se budou od příštího týdne střídat v hotelu Thermal a Grandhotelu Pupp, kde začíná 47. ročník mezinárodního cestovatelského festivalu Tourfilm.

Centrem cestovatelského festivalu Tourfilm je každoročně karlovarský hotel Thermal. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Návštěvníkům nabídne zdarma projekce zhruba pěti stovek snímků a desítky spotů i řadu cestovatelských debat či přednášek. Počet snímků je přitom dosavadním rekordem přehlídky. Letošním hlavním tématem je Maroko, které se návštěvníkům Tourfilmu představí coby perla Arábie.

„Marockému dni věnujeme celý příští pátek. Program se nebude odehrávat jen v hotelu Thermal, ale také před ním, kde postavíme stany, v nichž lidé uvidí tradiční marocká řemesla, například malování henou. Stejně jako ve foyer Thermalu jim ukážeme čajový obřad a pokusíme se vytvořit typickou marockou čajovnu,“ uvedla Michala Korintová z pořadatelské agentury.

Největší hvězdou letošního ročníku bude australský filmař, umělec a ochránce přírody David Hannan, jehož filmy natočené speciální technikou pod hladinou moře posbíraly řadu cen.

Hannan je držitelem ceny EMMY a spolupracuje s televizními stanicemi BBC, Discovery nebo National Geographic. Lidé s ním mohou debatovat ve čtvrtek hned po slavnostním zahájení festivalu, a to v půl jedenácté dopoledne.

„David Hannan dorazí do Karlových Varů ve středu. Je to skutečně velká hvězda, která během své práce sesbírala řadu makrosnímků. Například korály nasnímal tak, jak je člověk pouhým okem neuvidí,“ uvedla Michala Korintová. Filmař pracuje převážně v tropických oblastech a v mírných vodách kolem Austrálie, Filipín, Bornea nebo Cookových ostrovů.

Jednou z návštěvnic letošního cestovatelského festivalu bude také královna Velikonočního ostrova Taurama Hey Rapu, která zájemcům v sobotu odpoledne prozradí taje této části Polynésie.

Protože začátek festivalu připadá na pracovní dny, i letos chtějí organizátoři vyjít vstříc lidem, kteří musejí chodit do zaměstnání.

To nejlepší z programu na ně proto čeká právě v sobotu, kdy si poslechnou přednášku Miloslava Stingla, Jiřího Kolbaby či Aleše Hámy, který se svým synem vyrazil na Aljašku.

Filmy na festivalu představí 132 zemí, některé poprvé

Součástí cestovatelské přehlídky bude také Tour Region film, který ukazuje české turistické snímky a spoty. Program tradičně doplní přehlídka Tourmap, která je výstavou turistických map a průvodců. Festivalu i letos přispěje Město Karlovy Vary a Karlovarský kraj.

„Považujeme jej za jednu z top ten událostí. Těší nás, že je festival spojený s turistickým ruchem a také to, že všechny akce jsou lidem zdarma přístupné a rovněž hojně navštěvované,“ uvedl primátor Petr Kulhánek.

Na festivalu letos představí své propagační filmy karlovarské infocentrum, Karlovarský kraj zase ukáže svůj webový portál Živý kraj.

Festival Tourfilm pořádá Česká centrála cestovního ruchu, která také ocení nejlepší díla, jež pomáhají jeho rozvoji.

Na festivalu bude mít prostřednictvím filmů zastoupení 132 zemí světa, některé se v jeho historii objeví zcela poprvé. Podle Michaly Korintové to budou například Tádžikistán, Bangladéš, Surinam, Nepál nebo Togo.

Tématem příštího ročníku Tourfilmu by se podle ní mohl stát Velikonoční ostrov, a to proto, že do Karlových Varů přijede jeho královna. „Mohla by tu symbolicky předat žezlo dalšímu ročníku,“ prozradila Michala Korintová.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Najdete na iDNES.cz