Kraj a Vary se dohodly na výměně pozemků, umožní to vylepšit letiště

  9:00aktualizováno  9:00
Směnu pozemků v okolí zdejšího mezinárodního letiště po měsících jednání dokončily kraj a Karlovy Vary. Je to důležitý krok k budoucí modernizaci letiště. Směnu ještě musejí potvrdit zastupitelé.

Letiště v Karlových Varech. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zhruba 470 tisíc korun bude kraj doplácet Karlovým Varům za pozemky, které potřebuje k modernizaci svého letiště. Zatím mu nejde ani tak o plánované rozšíření vzletové a přistávací dráhy, jako spíše o zvětšení ochranného pásma letiště.

„Ochranné pásmo potřebujeme, protože pokud bychom ho neměli, nemuselo by být letiště vůbec v provozu. Výjimku má do příštího roku,“ vysvětlila hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová. Podle jejího náměstka pro dopravu Martina Hurajčíka musí bezpečnostní zóna kolem přistávací plochy odpovídat platným předpisům.

„Naše letiště má šířku přistávací plochy třicet metrů, ale některé společnosti mají v předpisech šířku přistávací plochy 45 metrů. Z toho důvodu tady nemohou některá letadla přistát. Je to třeba případ letecké společnosti Ryanair,“ uvedl Hurajčík. Již v minulosti přitom zmínil, že právě Ryanair se o Karlovy Vary zajímal.

Krajské město a kraj si mezi sebou směnily více věcí, ovšem v případě letiště to bylo podle primátorova náměstka pro majetek Michala Riška složitější. „Majetkoprávní vztahy v tomto případě nebyly vypořádané nejen mezi městem a krajem, ale i státem. Myslím, že určitou roli tam hrál i pozemkový fond, to v podstatě celou proceduru zbrzdilo téměř o jeden rok. Dnes ale mají zastupitelé kraje i města na stole schválení finálního materiálu, díky kterému už nebude kraj v rozvoji letiště nic brzdit,“ řekl.

Zároveň dodal, že lázeňství a cestovní ruch jsou dominantou celého kraje a o vlastní mezinárodní letiště by nechtěl asi nikdo přijít, proto modernizaci podporuje.

Ranvej by měla být také delší

Do budoucna má kraj v plánu kromě rozšíření okolí přistávacích ploch také prodloužení přistávací dráhy, kterou pak mohou využít velkokapacitní stroje.

To by pro něj znamenalo velkou příležitost pro navyšování počtu cestujících a rozvoj cestovního ruchu. Kraj by mohl na tuto investici získat peníze z programu Restart určeného pro takzvané strukturálně postižené regiony.

Společnost se přitom už čtyři roky potýká s úbytkem pasažérů i linek. V loňském roce skončila v největší ztrátě novodobé historie, a to zhruba 15,3 milionu korun.

Na červnovém zastupitelstvu musel kraj hodit letišti záchranné lano v podobě 10 milionů korun. Vedení kraje předpokládá, že v příštím roce už by mohlo být v černých číslech.

Nejčtenější

Umírající chce podle duchovního slyšet jen pár základních vět

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu svaté Olgy, který prochází náročnou...

Důležité je vědět, že jsem pro blízkého před smrtí udělal vše, a pak se stačí jednoduše rozloučit: Děkuji, dovoluji ti...

Muž si posílal s třináctiletou dívkou erotické fotky, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Erotické fotografie si s nezletilou dívkou vyměňoval po internetu muž z Karlovarska. Posílal si s ní i zprávy se...

Opilec si spletl byt. Když se uvnitř svlékl, majitel ho vyhodil a okradl

Ilustrační snímek

Přílišné popíjení alkoholu se vymstilo muži ze Sokolovska, který si v opilosti spletl byt. Protože bylo otevřeno,...

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

VIDEO: Poutník ležel desítky let pod zemí, teď putuje do muzea

Archeolog Jiří Klsák při vykopávání sochy Poutníka na Dianě

Přibližně metr pod zemí a rozdělená na kusy odpočívala desítky let litinová socha Poutníka pod rozhlednou Diana v...

Další z rubriky

Pro lepší názornost chodí historik na besedy v uniformě kapitána RAF

Letecký historik Daniel Švec se zabývá osudy letců z Plzeňského a Karlovarského...

Historik Daniel Švec mapuje osudy letců z Karlovarského a Plzeňského kraje v Royal Air Force (RAF). Jejich příběhy se...

Šéfka Puppu převzala primátorský řetěz, radní budou stát o dva miliony víc

Ustavující jednání Zastupitelstva města Karlovy Vary v sále Lidového domu v...

Karlovy Vary mají novou vládu. Primátorkou se stala bývalá dlouholetá ředitelka Grandhotelu Pupp Andrea Pfeffer...

Domy hrůzy v chebské Wolkerově ulici se už mění, budou v nich byty

Opravy domů ve Wolkerově ulici v Chebu.

Chátrající domy v chebské Wolkerově ulici dostávají novou podobu. Vzniká zde stovka bytů. Bývalé ghetto nabídne nájemní...

Najdete na iDNES.cz