Studie budoucího hospicu v Nejdku.

Studie budoucího hospicu v Nejdku. | foto: Studie: Archiv

Tři miliony korun od kraje udrží hospice v chodu

  • 0
Peníze od pacientů, dobročinné sbírky či benefiční koncerty. To je jediná šance, jak hospice v Karlovarském kraji získávají peníze na svou činnost. Vše by se ale mělo nyní změnit, neboť kraj chce na jejich činnost vyhradit více peněz.

Odejít důstojně ze života, v domácích podmínkách, chce stále více lidí, což potvrzují čísla mobilních hospiců v Karlovarském kraji. Samy organizace přitom bojují o přežití, neboť sehnat peníze na jejich provoz je nesmírně náročné. Karlovarský kraj proto nabídl pomocnou ruku.

„Jde o tři miliony korun. To pomůže všem, kteří poskytují na území našeho kraje mobilní paliativní péči. Ta není do této doby nijak hrazena z veřejných zdrojů a všichni lidé, kteří chtějí skončit svůj život doma nebo v rodině, za to musí tvrdě platit,“ vysvětlil důvod podpory náměstek hejtmana Jakub Pánik.

Zařízení, kterých je v kraji deset, si mohou požádat o dotaci vždy za uplynulý rok. Pro jednu společnost tak připadá 300 tisíc korun na jeden rok.

Karlovarský kraj už letos jednou poslal mobilním hospicům 200 tisíc korun jako podporu.

„To byla taková první pomoc, než se dořešil tento komplexnější program,“ dodal k podpoře chebského hospice sv. Jiří a sokolovského Domácího hospicu Motýl náměstek hejtmana Miloslav Čermák.

Zájem stále stoupá

Představitelé hospiců jsou za pomoc rádi, sami totiž pociťují zvýšený zájem o jejich služby.

„Moc nám to pomůže. V letošním roce stoupl zájem o naše služby o více než polovinu oproti loňsku. Jen v květnu jsme se starali o více než třicítku pacientů. Naše činnost je závislá jen na dotacích, proto je pro nás každá koruna potřebná. Hodně si ceníme i našich drobných dárců, kteří často pocházejí i z rodin pozůstalých. Právě tito lidé vědí, jaká je naše práce a co vyžaduje,“ uvedla už dříve Alena Votavová, ředitelka hospicu sv. Jiří.

Podobné zkušenosti má i Kateřina Trnková, ředitelka Domácího hospicu Motýl v Sokolově.

„Naše služby jsme začali nabízet před rokem a opravdu zájem roste. Peníze nám moc pomohou, především co se týče financování mezd. Do této chvíle byly jediné příspěvky opravdu jen od našich dárců,“ sdělila Trnková s tím, že sokolovský hospic Motýl už tuto sobotu zve do městského divadla, kde lidé uvidí nový český film Domácí péče a zároveň zde vystoupí známí muzikanti.

Peníze jsou jen pro zavedené poskytovatele

Pravidla dotací jsou nastavená tak, aby nyní do kraje nevtrhly firmy, které by se na penězích chtěly přiživit.

„Chceme podpořit ty, kteří se službám dlouholetě věnují a mají výsledky,“ ubezpečil Pánik. Program má čtyři kritéria, která budou muset poskytovatelé služeb splnit, aby dosáhli na dotaci.

Největší položkou v rámci organizací jsou mzdové náklady a ty rostou, neboť je nutné přibírat další zaměstnance.

„Zvýšili jsme počet personálu. Máme k dispozici lékaře, sestřičky, sociální pracovnice, poradkyně pro pozůstalé, psycholožku i duchovní. Jsou po dobu dvaceti čtyř hodin a sedmi dnů na telefonu - připraveni vyrazit pomáhat,“ přiblížila Votavová. Zvýšit počty lidí musel hospic i z důvodů psychické zátěže svých pracovníků.

V současnosti není paliativní péče, kterou nabízejí mobilní hospice, hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

„V kraji Vysočina běží pilotní projekt, který by teoreticky mohl systémově vyřešit problém s financováním od pojišťoven,“ uvedl Pánik.

V Nejdku začne stavba kamenného hospice

Pomoci pokrýt poptávku by měla do budoucna i stavba prvního kamenného hospicu v Nejdku, kde by podle plánu měla začít stavba příští rok.

Hospic má naplánovaný rozpočet na téměř 80 milionů korun. Projekt se však nelíbí některým zastupitelům. Vadí jim vysoká cena v poměru s počtem lůžek, kdy jich má podle plánu vzniknout dvacet tři.

Hospicová zařízení, kterých je v kraji deset, mohou požádat o dotaci vždy za uplynulý rok. Pro jednu společnost tak připadá 300 tisíc korun na jeden rok. Největší položkou v rámci organizací jsou mzdové náklady.