Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Život prvního dítěte z chebského babyboxu ohrožuje těžká vývojová vada

  • 0
Jen několik dnů je na světě děvčátko, které kdosi mezi svátky odložil do chebského babyboxu u tamní nemocnice. A už je jisté, že na světě nepobude dlouho. Specializované lékařské vyšetření totiž objevilo, že dítě má vážnou vývojovou vadu.

„Prognóza je špatná,“ potvrdil mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký. „Vada je velmi vážná a v podstatě neslučitelná s delším životem. Současná lékařská věda si s ní neumí poradit.“

Na problém ukázalo speciální vyšetření v karlovarské nemocnici, kam zdravotníci krátce po nálezu holčičku převezli.

„Při prvním vyšetření lékař neměl šanci nic poznat. Na podněty dítě reagovalo. Teprve na specializovaném pracovišti, kam bylo převezeno kvůli podchlazení, ukázala vyšetření, že tu je problém. Jeho závažnost potvrdily další zkoušky,“ uvedl Podracký. Přesně specifikovat, co stojí za neuspokojivým stavem dítěte, odmítl.

Zpráva překvapila i radnici v Chebu. „Měli jsme na miminko spoustu ohlasů. Lidé se zajímali, jak se mu daří, diskutovali na veřejných sítích a především chtěli pomoci. Objevili se už i zájemci o adopci,“ potvrdila mluvčí Simona Liptáková.

Děvčátko se narodilo na sklonku loňského roku

Čerstvě narozenou holčičku našli v chebském babyboxu 30. prosince. Dívka byla asi dvě hodiny po porodu. Nevykoupaná s nepodvázaným pupečníkem, zabalená jen v dece, ale čilá.

„Váží 2800 gramů a měří 48 centimetrů,“ uvedl krátce po nálezu Ludvík Hess, který stojí za sítí speciálních schránek pro nechtěné děti v České republice. Ten dívku na počest chebského primáře Ondřeje Čapka „pracovně“ pojmenoval Ondřejka. Personál nemocnice však děvčátku začal říkat Lenka podle lékařky, která dítě poprvé ošetřila.

Ondřejka neboli Lenka byla historicky prvním dítětem z chebského babyboxu, který byl dosud nevyužitý čtyři roky a deset dní. V rámci Karlovarského kraje je to podruhé, co někdo odložil dítě do babyboxu. Historický primát drží schránka v Sokolově.

Podle Hesse má Karlovarský kraj nejméně takto odložených dětí v rámci celé republiky. Případy nechtěných dětí se však v Chebu vyskytly už dříve. Známý je případ z července 2013, kdy zde byla v kontejneru na odpad nalezena živá novorozená holčička. V roce 2010 našli zdravotníci přímo na dětském oddělení chebské nemocnice jedenáctidenního chlapce.

Chebské děvčátko bylo loni 18. a celkově 130. děťátkem odloženým do babyboxu. Ve statistice vedou jasně dívky s počtem 76, zatímco odložených hochů bylo 54.

Schránky pro lidi, co nevědí kudy kam

Babyboxy v Česku fungují už deset let. Jsou klimatizované a vytápěné, je v nich stálá teplota. Zařízení na odložené dítě okamžitě upozorní zdravotnický personál, který se o novorozence postará. V Česku zatím funguje 68 těchto schránek, nejnovější je v Břeclavi, přičemž „bezdětných“ je 29.

K nejvytíženějším naopak patří ty ve velkých městech. Dvě desítky dětí lidé odložili v Praze Hloubětíně, 15 ve schránce u brněnské nemocnice Milosrdných bratří v Ostravě a Kladně to bylo shodně po 7 dětech.

Lidé, kteří děti do babyboxů odkládají, mají zaručenou anonymitu. Podle zastánců schránek by jinak některé děti nemusely přežít. „Je to taková pojistka pro ty, kteří už nevědí kudy kam. Aby neudělali věc, která se nedá vrátit,“ doplnil Hess, který dostal od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy.

Proti babyboxům se ale v roce 2011 postavil Výbor OSN pro práva dítěte, podle nějž odporují pěti článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.