Minerální pramen v Dolních Pasekách se ztratil.

Minerální pramen v Dolních Pasekách se ztratil. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Minerální pramen u Aše se ztratil. Město počká do jara, jestli se vrátí

  • 0
Rodinné stříbro Ašska, minerální pramen v Dolních Pasekách, se ztratil. Nepomohla ani revize a vyčištění systému jímání. Pokud se voda do jara nevrátí, začnou problém řešit odborníci.

Minerální pramen, o němž se traduje, že při pravidelném popíjení zajistí dlouhověkost, přestal z ničeho nic z vývěru vytékat. Místní věří, že se ztratil jen dočasně.

„Podobné to bylo před dvěma lety. To vydatnost pramene značně kolísala a na podzim v roce 2015 dokonce voda zmizela úplně,“ zavzpomínal mluvčí města Milan Vrbata na problémy, které odstartovaly rozsáhlou rekonstrukci nejen jímání vyvěrajícího pramene, ale i odtokového potrubí, jež vodu z altánu odvádí do blízkého potoka Bílý Halštrov.

Kromě toho došlo na úpravy altánu i jeho okolí. Celkem ašská radnice do úpravy pramene a altánu vloni investovala přibližně milion korun. Přestože se kvalita vody a její množství po úpravách ustálilo, nyní už lidé tamní minerálku opět ochutnat nemohou.

„Ten problém trvá asi tři týdny. Dosavadní pokusy o obnovení pramene nebyly úspěšné. Voda nezačala téct ani po rozebrání a vyčištění systému jímání. Protože při posledním výpadku se po čase voda sama vrátila, bylo rozhodnuto, že počkáme do jara. Pokud se do té doby nic nezmění, pak bude čas na hydrogeologický průzkum a případně i rozsáhlejší úpravy pramene,“ řekl Vrbata.

Pomozte, žádají lidé

Potvrdil, že na radnici se už obracejí s prosbou o nápravu lidé, kteří si pro léčivý pramen do Dolních Pasek pravidelně jezdili. Altán a posezení v jeho sousedství je také častým cílem vycházek německých turistů, z nichž mnozí mají na Ašsku kořeny a vzpomínají, že vodu z pramene v dětství pili.

Minerální pramen z Dolních Pasek se s problémy potýká už delší dobu. Před třemi lety dokonce výrazně změnil chuť. Z vody zmizely minerály i bublinky kysličníku uhličitého.

Lidé poukazovali na to, že se zřejmě při některém z vrtů pro studny v okolí podařilo pramen narušit a kontaminovat obyčejnou podzemní vodou. To však odborníci vyloučili. Zkoumáním se jim podařilo dokázat, že za změnami stojí počasí a výška spodní vody.

Vrty a případnou souvislost s okolními zdroji prověřoval například hydrogeolog Martin Drbal z Karlových Varů. Také on došel k názoru, že na změny minerálního pramene vrty vliv nemají.

„Kdyby tomu tak bylo, došlo by k efektu spojených nádob a ve vrtech by se objevil třeba i v malém množství kysličník uhličitý a minerály. A to se nestalo,“ odmítl tehdy hydrogeolog podezření. Důvodem změn je nejspíše fakt, že minerálka je jímána v malé hloubce a je tedy citlivá na srážky.

Pomoci by mohl nový vrt

Stabilizovat pramen by mohl nový vrt, kterým by se podařilo zachytit pramen hlouběji. „Podle archivních údajů lze usuzovat, že pramen se skutečně čas od času mění. Důvodem jsou srážky a hladina spodní vody. Právě ta má vliv i na sloupec vody ve studních. Ale je pravda, že hladina spodní vody klesá. To ale není problém pouze Ašska, ale celé České republiky,“ doplnil Martin Drbal.

Dolnopasecký pramen je zmiňován již ve 12. století. V 16. století byl považován za léčebný. Tamní mírně radioaktivní voda má prý blahodárný vliv na potenci a údajně se může pochlubit omlazujícími účinky.

Minerálku, která je složením podobná pramenům v nedalekém lázeňském městě Bad Brambach, odborníci doporučují při poruchách látkové výměny, při svalovém revmatismu či při dně.

K pavilonu postaveném v roce 1930 vede zelená a žlutá turistická trasa i cyklotrasa číslo 2061.