Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V zimě se ztratil. Teď minerální pramen v Dolních Pasekách zase teče

  9:49aktualizováno  9:49
Minerální pramen v Dolních Pasekách, který se přes zimu ztratil, po zásahu odborníků opět teče. První výsledky po opravě jímání ukazují, že pramen má dokonce větší vydatnost než v posledních několika letech.

Studnař Svatopluk Josef Čech před pavilonem vývěru pramene radioaktivní minerální vody v Dolních Pasekách | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Zdá se, že se rekonstrukce vydařila. Podle mého laického měření dává pramen kolem tří litrů minerálky za minutu,“ konstatoval spokojeně mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.

Důvodem problémů byl podle odborníků ze společnosti Studnařství Čech, která se pramen pokoušela vrátit do někdejší kondice, děravý obturátor. To je zařízení ve tvaru zvonu nebo jakéhosi obráceného trychtýře, které se při jímání minerální vody nasazuje na vývěr pramene. Zvonem stoupají vzhůru bublinky oxidu uhličitého, který s sebou vynáší i vodu.

Fotogalerie

„Původní obturátor byl na třech místech proražený. S největší pravděpodobností k tomu došlo před desítkami let při některé z oprav, nebylo to čerstvé. Tehdy to spravili tak, že to celé zabetonovali. Jenže beton v tomto prostředí nevydrží, po čase se rozpadá. To zřejmě bylo důvodem problémů,“ uvedl Svatopluk Josef Čech.

Nynější oprava řešila nejen nedostatečný výtlak vody, ale i odtok minerálky, která se začala před časem objevovat také mezi jednotlivými stupni schodiště, a dokonce i na podlaze uvnitř pavilonu. „Bylo zjištěno, že při předchozí rekonstrukci byl přerušen odtok vody původně svedené do kanalizace a následně do nedalekého potoka. Také tento zdroj vlhkosti uvnitř pavilonu oprava vyřešila. Po zásahu studnařů se odtok vrátil opět do potoka,“ přiblížil Vrbata.

Doplnil, že pavilon se zatím pro veřejnost neotevře. „Zbývá ještě dokončit podlahu a položit na ni novou dlažbu. Na závěr bude nutné stavbu vymalovat a provést rozbor vody. Teprve poté bude minerální pramen opět volně přístupný,“ dodal Vrbata.

Dolnopasecký pramen je zmiňován už ve 12. století. Mírně radioaktivní voda má prý blahodárný vliv na potenci a také omlazující účinky.
Nejčtenější

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Západem Čech otřáslo zemětřesení o síle až 4,1. Letos zatím nejsilnější

Záznam noční seismické činnosti na Chebsku (21. 5. 2018)

Na Chebsku se v pondělí těsně před půlnocí opět otřásla země. Podle údajů Evropského středomořského seismologického...Deratizátoři uvěznili ptáky v opěrné zdi, všechny se zachránit nepodařilo

Záchrana ptáků uvězněných v dutinách opěrné zdi.

Deset dní byly bezbranné holubice v karlovarské Vřídelní ulici v pasti opěrné zdi bez jídla a vody. Uvěznila je tam...

Soud poslal svědka do vězení za lhaní ve prospěch zločinců

Trestní zákoník (ilustrační foto).

Soud poslal do vězení svědka za to, že lhal při výpovědi, aby pomohl čtveřici mužů obžalovaných a později odsouzených...

Kamion narazil do domu a vážně jej poškodil, silnice I/13 hodiny stála

V Boči naboural kamion do domu, druhý za ním nestihl dobrzdit.

V obci Boč nedaleko Stráže nad Ohří na Karlovarsku naboural krátce před polednem do domu kamion a vážně jej poškodil....

Další z rubriky

Neberte nám matriky, zní z radnic a obcí v Karlovarském kraji

(Ilustrační snímek).

Stopadesátimilionovou úsporu nákladů si ministerstvo vnitra slibuje od záměru zrušit 445 z celkového počtu 1 270...

Krajská koncepce školství čelí kritice, ředitelé se obávají rušení oborů

(Ilustrační snímek)

Vlnu znepokojení vyvolala na některých středních školách koncepce, se kterou přišel krajský radní pro školství Jaroslav...

Chebské seniory vozí v centru města běžná taxislužba za levnější jízdné

Vozy, které fungují v režimu senior taxi, na chebském náměstí před Špalíčkem....

Zatím zkušebně na pět měsíců nabízí Cheb svým seniorům levnou individuální dopravu v městském centru. Využívá přitom...

Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?
Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?

Svého biologického otce vídá syn jednou měsíčně, ale myslí si, že to je jen kamarád, který si s ním hraje a dává mu dárky k narozeninám. Jak co nejlépe vysvětlit synovi situaci?

Najdete na iDNES.cz