Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Minerální pramen se mění podle počasí, občas chutná jako obyčejná voda

  8:45aktualizováno  8:45
Oblíbený minerální pramen v Dolních Pasekách u Aše se dočká úprav. Změny se dotknou také samotného vývěru známé minerálky, pro kterou si jezdí lidé z celého Ašska. Ta ale často mění své složení v souvislosti s počasím. Lidé si stěžují, že mnohdy místo minerálky ze země vyvěrá jen obyčejná stolní voda.

Minerální pramen v Dolních Pasekách | foto: Martin Stolař, MAFRA

Na základě odborného posudku chystá na příští rok město Aš rekonstrukci okolí pramene a úpravy altánku. Podle studie by proti samotným změnám chuti minerálky pomohl hlubší vrt, radnice se ale k takovému řešení nechystá.

Minerálka

v Dolních Pasekách

Lidé ji znali už ve 12. století. V 16. století považovali pramen za léčebný.

Na pokyn ašského továrníka Gustava Geipela byl zdroj v roce 1870 testován a následně zde byl nad vývěrem vybudován dřevěný altán.

V roce 1930 jej nahradil zděný pavilon, který zde stojí dodnes.

Mírně radioaktivní voda z Dolních Pasek má příjemnou chuť. Lidé ji pijí jako stolní vodu, ale využívají ji také k inhalacím a lázeňským kúrám při onemocněních látkové výměny.

„V minulosti byla v altánku položena nová dlažba. Bohužel se tak zamezilo v přístupu k vývěru pramene. Není možné trubky čistit ani případně opravit čerpadlo, které vodu žene do výtokové mísy,“ uvedl ašský místostarosta Pavel Klepáček.

„Zjistili jsme, že využití čerpadla pro jímání minerálky nebylo právě nejšťastnější řešení. Usazují se v něm soli, navíc při vyšší hladině vody běží čerpadlo non stop. Proto nám odborníci navrhli, aby se jímání pramene vrátilo do podoby, jak jej znali lidé před válkou. Pramen by měl téci samospádem s odtokem do potoka Bílý Halštrov.“

Kromě obnovy původního jímání pramene, na něž má radnice připraveno v rozpočtu na příští rok 350 tisíc korun, plánují Ašští také upravit okolí altánu. K tomu účelu už má město zpracovanou územní studii na revitalizaci lokality. Počítá zde s částkou 1,2 milionu korun.

„Pramen je častým cílem turistů z obou stran hranice. Proto bychom rádi místu vrátili punc jisté výjimečnosti. V plánu je postavit přes potok dřevěnou lávku, podél potoka vztyčit zábradlí, vedle altánu umístit lavičky a stojany na kola. Návrh předpokládá vybudování cestiček a osazení místa vhodnou zelení,“ přiblížil úpravy Klepáček.

Na základě četných žádostí město nechalo zpracovat přesné složení léčivého zdroje. Rozbory stanovily, že tamní minerálka je co do obsahu solí a množství oxidu uhličitého velmi blízká pramenům v nedalekém Bad Brambachu.

Pramen se však mění v závislosti na počasí. Například nedávno lidé poukazovali na to, že změnil svoji vydatnost a že i voda z něj nechutná jako minerálka, ale spíše jako obyčejná stolní voda.

Podle hydrogeologa Martina Drbala z Karlových Varů je důvodem takových změn skutečnost, že minerálka je jímána v malé hloubce. Pramen je tedy citlivý na srážky a množství vody v sousedním potoce. Podle Drbala by jej mohl stabilizovat nový vrt, kterým by se podařilo zachytit pramen hlouběji. K takovému kroku se však radnice nechystá.

„Z archivních údajů lze usuzovat, že se pramen skutečně čas od času mění. Důvodem jsou srážky a hladina spodní vody. A je pravda, že hladina spodní vody klesá. To ale není jen problém Ašska, ale celé České republiky,“ doplnil Martin Drbal.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Najdete na iDNES.cz