Minerální pramen v Dolních Pasekách

Minerální pramen v Dolních Pasekách | foto: Martin Stolař, MAFRA

Minerální pramen se mění podle počasí, občas chutná jako obyčejná voda

  • 0
Oblíbený minerální pramen v Dolních Pasekách u Aše se dočká úprav. Změny se dotknou také samotného vývěru známé minerálky, pro kterou si jezdí lidé z celého Ašska. Ta ale často mění své složení v souvislosti s počasím. Lidé si stěžují, že mnohdy místo minerálky ze země vyvěrá jen obyčejná stolní voda.

Na základě odborného posudku chystá na příští rok město Aš rekonstrukci okolí pramene a úpravy altánku. Podle studie by proti samotným změnám chuti minerálky pomohl hlubší vrt, radnice se ale k takovému řešení nechystá.

Minerálka

v Dolních Pasekách

Lidé ji znali už ve 12. století. V 16. století považovali pramen za léčebný.

Na pokyn ašského továrníka Gustava Geipela byl zdroj v roce 1870 testován a následně zde byl nad vývěrem vybudován dřevěný altán.

V roce 1930 jej nahradil zděný pavilon, který zde stojí dodnes.

Mírně radioaktivní voda z Dolních Pasek má příjemnou chuť. Lidé ji pijí jako stolní vodu, ale využívají ji také k inhalacím a lázeňským kúrám při onemocněních látkové výměny.

„V minulosti byla v altánku položena nová dlažba. Bohužel se tak zamezilo v přístupu k vývěru pramene. Není možné trubky čistit ani případně opravit čerpadlo, které vodu žene do výtokové mísy,“ uvedl ašský místostarosta Pavel Klepáček.

„Zjistili jsme, že využití čerpadla pro jímání minerálky nebylo právě nejšťastnější řešení. Usazují se v něm soli, navíc při vyšší hladině vody běží čerpadlo non stop. Proto nám odborníci navrhli, aby se jímání pramene vrátilo do podoby, jak jej znali lidé před válkou. Pramen by měl téci samospádem s odtokem do potoka Bílý Halštrov.“

Kromě obnovy původního jímání pramene, na něž má radnice připraveno v rozpočtu na příští rok 350 tisíc korun, plánují Ašští také upravit okolí altánu. K tomu účelu už má město zpracovanou územní studii na revitalizaci lokality. Počítá zde s částkou 1,2 milionu korun.

„Pramen je častým cílem turistů z obou stran hranice. Proto bychom rádi místu vrátili punc jisté výjimečnosti. V plánu je postavit přes potok dřevěnou lávku, podél potoka vztyčit zábradlí, vedle altánu umístit lavičky a stojany na kola. Návrh předpokládá vybudování cestiček a osazení místa vhodnou zelení,“ přiblížil úpravy Klepáček.

Na základě četných žádostí město nechalo zpracovat přesné složení léčivého zdroje. Rozbory stanovily, že tamní minerálka je co do obsahu solí a množství oxidu uhličitého velmi blízká pramenům v nedalekém Bad Brambachu.

Pramen se však mění v závislosti na počasí. Například nedávno lidé poukazovali na to, že změnil svoji vydatnost a že i voda z něj nechutná jako minerálka, ale spíše jako obyčejná stolní voda.

Podle hydrogeologa Martina Drbala z Karlových Varů je důvodem takových změn skutečnost, že minerálka je jímána v malé hloubce. Pramen je tedy citlivý na srážky a množství vody v sousedním potoce. Podle Drbala by jej mohl stabilizovat nový vrt, kterým by se podařilo zachytit pramen hlouběji. K takovému kroku se však radnice nechystá.

„Z archivních údajů lze usuzovat, že se pramen skutečně čas od času mění. Důvodem jsou srážky a hladina spodní vody. A je pravda, že hladina spodní vody klesá. To ale není jen problém Ašska, ale celé České republiky,“ doplnil Martin Drbal.