Silvestrovský ohňostroj nad kostelem Sv. Mikuláše v centru Chebu.

Silvestrovský ohňostroj nad kostelem Sv. Mikuláše v centru Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Chebské ohňostroje řeší ministerstvo. Jde zároveň i o žebráky

  • 0
Protože město Cheb pořádá ohňostroje i v místech, kde to všem ostatním zakazuje, mohli by se opět v ulicích města začít neomezeně pohybovat žebráci. Že to nedává smysl? S nadsázkou ano. Cheb totiž zábavnou pyrotechniku a žebrání omezuje v jediné vyhlášce, kterou se teď snaží zrušit ministerstvo vnitra.

Přesněji vyhláška ve vybraných lokalitách zakazuje žebrání, volné pobíhání psů a také odpalování zábavné pyrotechniky. Proti snaze ministerstva vnitra o její zrušení se ve čtvrtek důrazně postavili chebští zastupitelé. A také odmítli vyhlášku jakkoliv změnit.

Zákaz žebrání

Žebrák s krabicovým vínem na chebské pěší zóně.

Velký ohlas vyvolala před časem ta část vyhlášky, která zakazuje žebrání na veřejných prostranstvích.
Konkrétně na náměstí Dr. Milady Horákové, náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, třídě Svobody, na přilehlých chodnících u provozoven obchodních domů Albert, Billa, Delvita, Hypernova, Interspar, Kaufland, Lidl, Norma, OBI, Penny Market, Plus, Prior a Tesco.
Obtěžovat prosbou o almužnu nesmějí lidé v Chebu ani v parcích Sady míru a Městské sady.

Co ministerským úředníkům odboru dozoru a kontroly veřejné správy nejvíce vadí? Podle městského právníka Petra Vlny konkrétně ta část vyhlášky, která zakazuje provádění pyrotechnických efektů a ohňostrojů v městské památkové rezervaci a také na části pěší zóny na třídě Svobody.

Potíž je v tom, že podle ministerstva je diskriminační ta část, která umožňuje výjimku z předpisu u akcí pořádaných městem Cheb.

"Jak jsem zjistil, obdobná ustanovení se objevují v celé řadě podobných vyhlášek v jiných městech a obcích," upozornil Petr Vlna. "Proto jsme se neztotožnili se stanoviskem ministerstva. A jsme připraveni do sporu s ministerstvem jít. I s tou vizí, že můžeme skončit až u Ústavního soudu," vysvětlil právník.

Chebský starosta Pavel Vanoušek (ČSSD) také upozorňuje na paradoxy v přístupu ministerstva. Když město vyhlášku připravovalo, bylo stanovisko odboru souhlasné. 

"Potom nám ale vyhlášku zrušili. Když jsme je upozornili, že vydali v téže věci dvě rozdílná stanoviska, tak vydali třetí," podivuje se starosta. "Skutečně nevíme, co je z právního hlediska správné. A proto vyhlášku nebudeme měnit."

Určité pochybnosti o tom, zda je přístup radnice správný, má zastupitel Václav Jakl (Svobodní). "Nejsem si zcela jistý, jestli děláme dobře, když trváme na znění vyhlášky i přes negativní stanovisko ministerstva," říká Jakl.

Původní vyhláška úředníkům nevadila

Diskutovaná vyhláška, která platí od června letošního roku, není tak úplně nová. Jak připomněl Petr Vlna, důvodem pro vydání v novém znění byl fakt, že předchozí vyhláška byla několikrát novelizována.

Text o pyrotechnických produkcích se přitom v porovnání s původní normou vlastně vůbec nezměnil.

Co se ale změnilo, je seznam míst, kde je možné bez vodítka venčit psy. Takových lokalit je v současné době v Chebu hned šest. Například u sídlišť Skalka, Spáleniště a Hradčany nebo v Pobřežní ulici téměř ve středu města.