Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neobvyklé. Místostarosta Chebu podniká se šéfem stavebního úřadu

  15:07aktualizováno  15:07
Pozoruhodné majitele má nová firma Hofrat, která v Chebu začíná obchodovat s nemovitostmi. Založil ji koncem srpna chebský místostarosta Tomáš Linda spolu s významným podnikatelem a vedoucím stavebního úřadu. Podnikatelské spojení politika s vysokým úředníkem státní správy a byznysmenem je v kraji velmi neobvyklé.

Chebský místostarosta Tomáš Linda (vpravo). | foto: Martin Stolař, MAFRA

Linda firmu založil konkrétně s vedoucím stavebního úřadu na radnici Martinem Maškem a s majitelem jedněch z největších stavebnin v regionu Petrem Bubancem.

„Vypadá to na zajímavý a hodně divoký příklad vytváření klientelistické sítě,“ reagovala Lenka Petráková, výkonná ředitelka občanského sdružení Oživení. Nevládní nezisková organizace sleduje transparentnost veřejné správy.

Firma Hofrat hned koupila v Chebu nevyužívaný soukromý dům za 4,2 milionu korun. Bude ho pronajímat pro výrobu, obchod a skladování. Drtivou většinu ceny zaplatila firma z bankovního úvěru, z vlastních zdrojů použila 200 tisíc korun.

„Než abych si kupoval nesmysly, tak jsem si pořídil podíl ve firmě, která koupila nemovitost. Úmysly s budovou jsou věcí jednatele pana Bubance. Věřím, že firmu povede dobře, aby mě to zabezpečilo možná na důchod,“ svěřil se šéf stavebního úřadu v Chebu Martin Mašek.

Nedělá nic nelegálního. Úředníci podle zákona nesmí být jednateli firem nebo sedět v představenstvech a dozorčích radách (pokud je tam vedení města nevyslalo). Bez potíží však smí vlastnit podíl v obchodních společnostech. To je i Maškův případ. „Do majetkových poměrů zaměstnanců mi nic není,“ konstatoval tajemník Městského úřadu v Chebu a Maškův nadřízený Václav Sýkora.

„I když je to očividný střet zájmů, tak při stávající právní úpravě bohužel nejde o nic nelegálního,“ zjistila i právnička Oživení Andrea Kohoutková.

Všichni tři se prý znají už od dětství

Mašek vylíčil, že se s Lindou a Bubancem znají už od dětství. Potkávají se, sportují spolu a baví se také o věcech, které souvisí s financemi. Když zjistili, že dům naproti Kauflandu v Chebu v nabídce realitní kanceláře zlevnil, rozhodli se jít do akce.

„Nic jiného za tím není. Místostarostu Lindu znám dobře a je za ním vidět práce. Části veřejnosti, kterou já moc neuznávám, to možná divné připadá, ale tak to v životě už chodí,“ uvedl Mašek ke zvláštnímu propojení lidí ze tří různých světů.

Místostarosta Linda ujistil, že firma nebude vstupovat do veřejných zakázek či vztahů s městem.

„Z tohoto důvodu na tom neshledávám nic divného a přirovnal bych to k investici do bytu a jeho následného pronájmu. Podniká firma, kterou zastupuje pan Bubanec. Já a pan Mašek jsme společníci,“ uvedl Tomáš Linda.

Hofrat má základní jmění 200 tisíc korun. Bubanec do ní vložil 68 tisíc a získal 34 procent. Linda s Maškem mají po 33 procentech díky vkladu 66 tisíc korun.

Firma Hofrat podle obchodního rejstříku sídlí v Chebu v Americké ulici v budově, kterou v červenci 2013 koupil Petr Bubanec od města v elektronické aukci za 1,6 milionu korun.

Vyvolávací cena byla 1 milion, zúčastnilo se šest soutěžících. Původní odhadní cena zněla na 2,5 milionu, ale zastupitelstvo ji snížilo, když se městu nedařilo nepotřebnou nemovitost zpeněžit.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Najdete na iDNES.cz