Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf nízkoprahového centra: Mladí z ulice potřebují, aby je dospělí brali vážně

  15:29aktualizováno  15:29
Od minulého úterý otevírá každý všední den své dveře patnácti až šestadvacetiletým ze sociálně slabých rodin Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež obecně prospěšné společnosti Kotec. Ti tu najdou jak prostor pro volnočasové aktivity, tak i poradenství a další sociální služby.

Petr Fridrich, ředitel nízkoprahového centra. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Snažíme se zvyšovat kompetence mladých lidí, kteří o ně dost často přišli, protože jejich rodiny přestaly pracovat. Polistopadový systém nechal tyto lidi v podstatě zakrnět. My se to snažíme napravit prostřednictvím budoucí generace. Potenciál v ní je,“ říká o poslání nízkoprahového centra jeho ředitel Petr Fridrich.

Jak přesně se toho vaše centrum snaží dosáhnout?
U nás můžou trávit volný čas smysluplnějším způsobem, než je stání na ulici. Zároveň se ale snažíme, aby si vytvořili i určité návyky, které jim často chybí. Aktivitu přitom necháváme na nich, umožňujme jim starat se sami o sebe.

Co si pod tím konkrétně představit?
Ať už jde o možnost zahrát si fotbal nebo třeba hry na xboxu, vždy platí, že to u nás můžou jen v určitý den a v určité hodiny. Jádrem naší práce je pak především komunikace. Mladým lidem, kteří jsou na ulici, často schází, aby je někdo z dospělých bral vážně. My s nimi, pokud chtějí, mluvíme o jejich životě, o jejich tématech, ať už je to bydlení, zaměstnání, škola, vztahy.

Pokud je zájem, vedeme i preventivní strukturované programy, což je vlastně prezentace na nějaké téma, o kterém se s klienty ve skupině bavíme. S tématy ale zásadně přicházejí naši klienti a na jejich popud tyto programy pořádáme. Stejně jako i volnočasové aktivity. Nabízíme i poradenství, třeba co se týče pracovních smluv, a informační servis. Radíme, kde můžou najít potřebné informace například ohledně hledání práce. Ostatní je už ale na nich.

Pracujete se skoro dospělými nebo už dospělými lidmi. Lze u nich ještě vytvořit nějaké návyky?
Kdybych tomu nevěřil, tak tu práci nedělám. Věřím, že se můžeme měnit i ve starším věku.

Máte zkušenost s nějakým takovým modelem?
Se stejnou cílovou skupinou už pracují naše nízkoprahy v Mariánských Lázních a Chebu. Zkušenosti se předávají v rámci organizace. Ale týká se to v podstatě všech programů zaměřených na znovuzačlenění do společnosti. Třeba u vězňů. Prostředí vychovává. Pokud například vidí, že někdo pečuje o své okolí, uklízí, stará se o to, jak se cítí, působí to na něj a přejímá tyto názory. Naši klienti často tuto alternativu v době dospívání ve svém okolí prostě neviděli.

Lidé si myslí, že mladí nechtějí pracovat a i oni sami to říkají. Často ale svůj názor, aniž by věděli proč, jen převzali od rodičů, kteří posledních 20 let nepracovali. My jim neřekneme - takhle nesmíš mluvit. To jim poví ve škole. My se s nimi budeme bavit jako s dospělými, ptát se, co se jim na práci nelíbí, a to v duchu - máš názor, tak si ho obhaj. Tím si můžou uvědomit, že to tak třeba není a že je nějaká práce skutečně baví.

Má tato pomoc klientům nějaký viditelný efekt?
Z dlouhodobého hlediska ano. Když se investuje do vzdělání obyvatel, je to něco, co se vrátí za dvacet čtyřicet let. A toto je vlastně dost podobné. Tito lidé mají zájem, jen se nijak nerozvíjí a škola je v tomto nedostatečná. Nemá takovou sílu.

Co pro vás v tomto smyslu bývá úspěch?
Nic měřitelného. Individuální úspěch našeho klienta. Například když má problémy s učením a i díky naší pomoci se mu podaří získat výuční list. To může být třeba i jen jeden z deseti.

Jste v provozu sice necelý týden, ale lze už říct, zda je o vaše služby zájem?
Součástí naší práce je i práce v terénu, oslovování lidí. A podle této zkušenosti zájem mladých je a v Sokolově je takových, kteří spadají do naší cílové skupiny, spousta.

Člověk v tísni provozuje v Sokolově nízkopráh pro děti od 6 do 15 let. Spolupracujete s ním?
Máme v plánu úzkou spolupráci, známe se dobře. Už máme pět dětí, které k nám odtud přišly, a přibudou další.

Koncem minulého roku definitivně padl kvůli nezískané dotaci projekt výstavby komunitního centra, které mělo vzniknout z jídelny zrušené 4. základní školy. To bylo koncipované právě především k využití volného času dětí z chudých rodin a z ghett a měli jste na něm vedle dalších neziskovek spolupracovat například i vy. Jak hodnotíte neúspěch tohoto projektu?
V objektu bývalé školy měl být nízkopráh Kotce a Člověka v tísni s dílnami a kuchyňkou pro výuku. K realizaci bohužel nedošlo. Komunitní centrum je možná vize budoucnosti, jak by měly v městech fungovat sociální služby na jednom místě, například centrum podpory rodiny, denní centrum pro osoby bez přístřeší a tak dále. Kladem této koncepce je dobré síťování služeb a nízké náklady.

Osobně bych zde velmi přivítal celoroční přístřešek pro bezdomovce, který by nahradil zimní stan. Tato koncepce může ale mít i zápory. Například sídlit v nějakém velkém domě s ostatními neziskovkami zabývajícími se jinou problematikou, tak by k nám klient třeba nechtěl přijít už kvůli tomu, že by se ve stejných dveřích potkal například s bezdomovcem nebo klienty jiných služeb. A co se týká síťování, naše vztahy s městem a městskou policií fungují dobře a tímto způsobem máme naši spolupráci víc pod kontrolou.

Podle mě nakonec nevadí, že náš nízkopráh vznikl někde jinde. Máme skvělé místo a myslím, že je lepší a přístupnější pro naši klientelu, než by bylo komunitní centrum. Ale kdo ví, třeba se zadaří a jednou tu něco takového bude fungovat. Město, městská policie a my i ostatní sociální služby stále hledáme nějakou cestu. Uvidíme.

Autoři:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz