Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bečovský hrad už stojí také nad Mariánskými Lázněmi. Menší a plastový

  12:36aktualizováno  12:36
O další model bohatší je mariánskolázeňský park Boheminium, který představuje víc než šest desítek maket českých památek v měřítku 1:25. K modelu barokního zámku v Bečově nad Teplou přibyl také hrad, který se lidem slavnostně ukáže během zahájení mariánskolázeňské sezony.

Radek Mika z parku Boheminium stojí u modelu kompletního bečovského areálu. Už dříve instalovanou zmenšeninu zámku nyní doplnil i model hradu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Po Karlštejně a loni odhaleném Bezdězu jde o třetí velký komplex, který patří k nejpracnějším atrakcím parku.

"Samotný zámek by působil jako vytržený z kontextu, proto jsme požádali o grant krajský úřad a vytvořili také hrad. Součástí celé instalace jsou i zahradnické a terénní úpravy, protože kolem budujeme také řečiště Teplé, kopce a skály. Není to vůbec jednoduché," říká autor a provozovatel parku Radek Míka.

Fotogalerie

Kompletní výroba makety zabrala modelářům několik let a vznikala po etapách. První model - tedy zámek, byl součástí výstavy Relikviář sv. Maura, která se konala na Pražském hradě v roce 2010.

Bečovský hrad se zase lidem představil na letošním mezinárodním turistickém veletrhu v Brně, kde prezentoval Karlovarský kraj.

Když se vrátil coby součást komplexu do Mariánských Lázní, stal se dvaašedesátou obří miniaturou parku. A podle Radka Míky je i přes tento úctyhodný počet stále co vyrábět.

"Česká republika má výhodu a pro nás zároveň nevýhodu, že je v ní mnoho památek a zajímavostí. Často se nám stává, že se návštěvníci z jiných regionů ptají, kde máme tu jejich. Chybí nám třeba zámek Hluboká, který je velmi známý," říká.

Model Pražského hradu možná vyrobí vězni

Největší výzvou pro park miniatur však není jihočeský skvost, nýbrž Pražský hrad. Místo má v Mariánských Lázních připravené už čtyři roky, jenže modeláři, kteří jsou v průměru tři, na něj sami nestačí.

"Víme ale, jak na to. Připravili jsme koncept pro zaměstnání vězňů. Naučili bychom je, jak modely vyrábět, a oni by nám pomohli. Zkušenosti už máme z káznice v Horním Slavkově," říká provozovatel parku.

Pokud se jim podaří maketu Pražského hradu vytvořit, posune se podle něj Boheminium na mnohem vyšší úroveň.

Odhalení dvaašedesátého modelu v Mariánských Lázní se koná v sobotu v 15 hodin a jeho součástí bude také slavnostní křest netypického průvodce - mapy památek hrdelního práva.

Ty se totiž v Karlovarském kraji poměrně dobře dochovaly. Pochlubit se jimi může jak Bečov, tak Loket, Horní Slavkov, Žlutice, Mnichov i Cheb. "Park v tomto ohledu nezůstal pozadu, protože k maketě bečovského hradu a zámku vytvořil také Galgenberg neboli Šibeniční vrch s modelem šibenice," říká Radek Míka.

Park Boheminium v Mariánských Lázních letos slaví patnácté výročí. Jako dárek si nadělí další model, a to Státní zámek Litomyšl, jehož tvary připomínají dort.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Opilý řidič zapadl dvakrát, na auto si bez dovolení půjčil bagr

Místo dopravní nehody, kde řidič zapadl s osobákem a později i s bagrem.

Hned dvakrát zapadl opilý řidič, který nezvládl jízdu na silnici u Bochova na Karlovarsku. Poprvé se svým autem,...

Začala oprava chebské lávky do Hájů. Je poškozená víc, než se čekalo

Začíná oprava lávky do chebské čtvrti Háje.

Dlouho očekávaná oprava lávky do chebské čtvrti Háje konečně začala. Původně měly práce odstartovat už v zimě a skončit...

Najdete na iDNES.cz