Václav Václavík z ostrovské pohřební služby vidí za úbytkem klasických pohřbů...

Václav Václavík z ostrovské pohřební služby vidí za úbytkem klasických pohřbů hlavně to, že pozůstalí na ně nemají dostatek peněz. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Klasické smuteční symboly mizí, lidé chtějí na pomník i kolo nebo kytaru

  • 0
Až lidé vyrazí o víkendu na hřbitovy, aby na nich zavzpomínali na své již nežijící blízké, možná si během Památky zesnulých všimnou několika dalších velmi moderních náhrobních kamenů. Lidé totiž stále víc upouštějí od tradičních smutečních symbolů, které střídají výjevy toho, co měl zesnulý člověk v životě skutečně rád.

Podle majitele ostrovské pohřební služby Václava Václavíka je v tomto ohledu doba jiná, než byla před dvaceti či pětadvaceti lety.

„Co si dnes lidé vymyslí, to na pomník dají. Je to třeba kolo, kytara nebo trumpeta. Zkrátka to, čemu se zesnulý člověk celý život rád věnoval,“ řekl. Patrné je to například i v ostrovském urnovém háji, kde lidí uvidí právě kolo nebo dvě držící se ruce.

Majitel pohřební služby vysledoval, že změnu v tradičních symbolech nepřinesla do České republiky ani tak revoluce, jako spíš to, že lidé začali víc jezdit do světa. „Je to zhruba deset let zpátky. Moderní vlivy ovšem nepřišly až tak úplně z Evropy, spíš kopírují Ameriku a Anglii, kde už jsou tyto věci delší dobu,“ uvedl.

Politické zřízení z lidí zcela vytlačilo víru

Pokud lidé, kteří vycestují, chtějí vidět opravdu klasické hřbitovy, stačí podle něj navštívit třeba ty v Itálii, Španělku nebo v Řecku, kde stále lidé dávají přednost tradičním motivům. V České republice jim příliš nepřálo čtyřicetileté období komunismu, respektive socialismu. Podle Václava Václavíka za tu dobu tehdejší politické zřízení z lidí zcela vytlačilo víru.

„Lidé ani dnes ničemu nevěří. Nemají ani vztah ke klasickému pohřbu. Spíš se snaží všechno rychle odbýt a přejí si zesnulého spálit bez obřadu,“ podotkl.

Zatímco ještě před deseti lety u šestnácti z dvaceti zesnulých měsíčně chtěli pozůstalí obřad, nyní je to přesně naopak a klasický pohřeb si přejí lidé jen ve čtyřech případech z dvaceti. Majitel pohřební služby to považuje za chybu státu, který na pohřebné nijak výrazně nepřispívá. Kupříkladu v sousedním Polsku podle jeho zkušeností dostávají pozůstalí v přepočtu kolem 40 tisíc korun.

Další překážkou klasických pohřbů v Česku je prý také DPH, které se z původních pěti procent vyšvihlo na patnáct. „Klasický pohřeb mizí. Říká se, že je to u nás nový trend, ale proč je to nový trend? Protože lidé na to nemají peníze,“ uvedl Václav Václavík.