Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Most přes Ohři v Lokti dál patří kraji, rozhodl soud ve prospěch města

  19:41aktualizováno  19:41
Porážkou Karlovarského kraje končí neobvyklý spor o to, komu patří dominanta Lokte - betonový most přes Ohři pod hradem. Sokolovský okresní soud ve čtvrtek zamítl žalobu kraje, který se snažil mostu zbavit a vnutit ho městu.

Betonový obloukový most patří k dominantám Lokte. Chybí na málokteré pohlednici. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Faktem je, že Loket v roce 2009 ve smlouvě slíbil, že převezme hlavní přístupovou cestu do historického centra, když na její rekonstrukci získá od Evropské unie dotaci.

Tu skutečně dotační úřad ROP Severozápad městu přiklepl, jenže radnice peníze nakonec odmítla. A zároveň odmítla i převzít most jako dar.

Podle starosty Zdeňka Bednáře by totiž šlo o danajský dar. Tvrdí, že pravidla nedovolují použít evropské peníze na obyčejnou opravu. Město by nakonec muselo popraskané přemostění za miliony korun spárovat a natírat ze svého rozpočtu. Proto Loket zvláštní obchod s krajem skrečoval.

Most v Lokti

Betonový obloukový most patří k dominantám Lokte. Chybí na málokteré pohlednici. Je dlouhý 120 metrů a byl postaven v letech 1934-1935. Nahradil řetězový most z první poloviny 19. století.

Krajská vláda však na smlouvě o smlouvě budoucí trvala a podala žalobu. Držela se toho, že dotace pro Loket byla schválena. Její odmítnutí vnímá kraj jako úmyslné zmaření podmínky a dožadoval se, aby mohl předat most městu.

Dotace měla být použita na soubor čtyř stavebních akcí nazvaných rozvoj cestovního ruchu. Celý projekt zahrnoval kromě opravy mostu i vybudování parkoviště, sportoviště a zvelebení amfiteátru. Vše v hodnotě 44 milionů korun.

Úřad snížil dotaci o osm milionů korun

Soudkyně Radka Čepická nezkoumala, jestli město mohlo či nemohlo dotaci použít na rekonstrukci. Stačilo jí, že Loket měl původně dostat z EU 38 milionů korun (tedy obvyklých 85 procent celkových nákladů na akci), ale dotační úřad mu příspěvek snížil na 30 milionů.

"Rozhodnutí města nepřijmout dotaci tedy nelze chápat jako záměrné zmaření podmínky. Dotaci odmítlo ze zcela objektivních důvodů v situaci, kdy nepředpokládalo, že bude hradit výdaje na akci z vlastního rozpočtu ve větším rozsahu," vysvětlila Radka Čepická.

Advokát kraje, který s žalobou neuspěl, si ve čtvrtek nechal lhůtu na rozmyšlenou, zda proti verdiktu okresního soudu podají odvolání.

Starosta Lokte Zdeněk Bednář naopak rozsudek přivítal. "Síla našich argumentů se projevila. Přijmout dotaci by v naší situaci bylo nesmyslné a pro město finančně neúnosné," řekl.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Najdete na iDNES.cz