Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moštárny v kraji čeká letos nejistá sezona, jablka moc nevyrostla

  15:28aktualizováno  15:28
S nejistotou vzhlížejí k aktuální sezoně majitelé moštáren v Karlovarském kraji. Extrémně horké léto se totiž podepsalo na úrodě jablek. Popadala ještě před dozráním.
Sezona v moštárnách začala, jablek je ale málo.

Sezona v moštárnách začala, jablek je ale málo. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Provoz moštáren startuje každý rok v září. „První zájemci se už skutečně ozvali, ale i přesto máme strach. Uvidíme, jak letošní sezona bude vypadat,“ netají se obavami František Jurčák z moštárny v Hranicích.

Že je strach z úrody oprávněný, potvrzuje i tajemník Českého zahrádkářského svazu pro Karlovy Vary Petr Kadlec.

„Pro velké horko jablka popadala. Zrovna nyní na schůzi všichni členové naříkali, jak jsou letos malá,“ souhlasí Kadlec.

Jurčák ubezpečuje zákazníky, že ani letos nezdražil. „Za jeden kilogram si účtujeme čtyři koruny. Krom jablek zpracováváme takřka cokoliv, jen to musí být ve větším množství,“ dodal Jurčák. Moštárnu v Hranicích otevře 19. září.

„Pro zájemce budeme mít poté otevřeno každé úterý od 14 do 16 hodin a pak v sobotu od 9 do 12 hodin,“ nabízí své služby Jurčík.

Celá procedura, která změní ovoce na mošt, trvá maximálně tři čtvrtě hodiny. „Dá se říct, že z deseti kilogramů se stane kolem pěti šesti litrů moštu,“ řekl Jurčík. Vše však záleží na kvalitě ovoce.

Loňská čísla sice majitelé moštáren zřejmě nenapodobí, ale flintu do žita neházejí. „Už jsme zaznamenali první objednávky. Pořadník či rezervace ale nemáme. Kdo přijde, tomu to ovoce zpracujeme,“ ubezpečuje Heide Marie Kanasiová z moštárny v Královském Poříčí, kde se platí tři koruny za kilogram ovoce. Sem mohou lidé své ovoce poprvé přivést 26. září, a to od 8 do 14 hodin.

Moštáren je v kraji málo

Velkým problémem kraje je v létech dobré úrody malý počet moštáren. Na to si v minulých letech stěžovali právě zahrádkáři, kteří jsou nejčastější klientelou. Také o tom přemýšlí v Karlových Varech zahrádkáři, protože na Karlovarsku není oproti Sokolovsku a Chebsku ani jedna moštárna.

„Pořídit si dnes moštárnu je jen pro ty, kdo umí věštit z koule. Už minulá sezona nebyla dobrá, a ta letošní...“ mávl rukou Kadlec.

I přesto však podotkl, že výstavbu vlastní moštárny karlovarský zahrádkářský svaz zvažuje. „Ale opravdu zatím jen přemýšlíme. Nejsme na Moravě, kde se to vyplatí. V tomto je náš kraj specifický. Navíc nejde jen o odvahu, ale i o velké peníze, které jsou potřeba na stavbu,“ dodal Kadlec.

A jak moštárny fungují? Lidé přivezou ovoce, to se zváží, pak se rozdrtí, vysype do plachetky a nakonec se lisuje. Z kbelíků se mošt přelije do speciální nádoby, ze které se pak stáčí do lahví nebo kanystrů. Ty si však zájemci musí přinést vlastní.

Autor:


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Vedro umí i prospět, v Karlovarském kraji po letech ubývá klíšťat

Ilustrační snímek

Populace klíšťat v Karlovarském kraji poprvé po deseti letech klesá. Může za to mimořádně teplé a suché počasí. Přesto...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

Najdete na iDNES.cz