Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Stát zaplatí nezaměstnaným cestu do práce. Ti se ale zatím nehrnou

  • 11
Situace na trhu práce nahrává tomu, aby lidé začali za výdělkem dojíždět. Lidem bez práce se ale do cestování zatím nechce, i když na něj mohou získat až několikatisícový státní příspěvek.

Až tři a půl tisíce měsíčně mohou od státu získat klienti Úřadu práce v okamžiku, kdy získají práci, do níž budou muset dojíždět. Karlovarský kraj se stal jedním z pěti regionů republiky, kde se tento projekt od 1. dubna rozjel. Zatím ovšem neúspěšně. Podobný příspěvek může pomoct jak žadatelům o práci, tak zaměstnavatelům. Odborníci si ale nejsou jisti, zda je to krok správným směrem.

„V Karlovarském kraji dosud nikdo žádost o příspěvek na podporu regionální mobility nepodal,“ potvrdila dosavadní nezájem veřejnosti Martina Klánová, ředitelka Odboru zaměstnanosti krajské pobočky Úřadu práce ČR. Úředníci podle jejích slov zaznamenávají ojediněle dotazy na tuto možnost z řad uchazečů o práci.

Češi nechtějí dojíždět

Podle Jakuba Pánika, prvního náměstka hejtmana Karlovarského kraje, je za nulovým zájmem lidí fakt, že Češi nejsou zvyklí za prací dojíždět. „Přitom je nyní ideální doba, kdy by se to mohlo a mělo změnit. Na trhu práce se totiž nedostává sil. A je lepší zajistit je takříkajíc z vlastních zdrojů, než se ohlížet v okolních regionech, případně státech,“ konstatoval po jednání krajských radních ve Žluticích Pánik.

Právě nezaměstnaným ze Žlutic a okolí by tento příspěvek mohl výrazně pomoct. Míra nezaměstnanosti ve Žluticích se pohybuje mezi 13 a 17 procenty.

„V současné době je u nás bez práce 166 lidí. Ti by mohli díky tomuto příspěvku získat uplatnění v jiných částech regionu,“ konstatoval Václav Slavík, starosta města.

Příspěvek by měl být motivační

Stanislav Kříž, ředitel Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje, sice kvituje, že se díky příspěvku na dopravu začíná situace posouvat kupředu, obává se ale, že se takto nastavený systém mine účinkem.

„Příspěvek je určený pro uchazeče o práci, kteří jsou v evidenci úřadu práce minimálně 12 měsíců. Jenomže ti, kteří pracovat chtějí, za tu dobu uplatnění najdou, protože zaměstnavatelům v regionu chybí tisíce lidí,“ vysvětlil obavy Kříž. Podobné příspěvky by podle jeho názoru měly být motivační.

„V Německu si mohou například lidé náklady na dopravu odečíst z daní,“ nastínil ředitel krajské hospodářské komory. „O příspěvek může zažádat i zájemce, který je bez práce kratší dobu, pokud o ni přišel či přijde v důsledku hromadného propouštění,“ upřesnila Kateřina Beránková, mluvčí Úřadu práce ČR.

Přiznání příspěvku je ovšem vázáno ještě na jednu podmínku: „Zaměstnavatel musí uzavřít se zaměstnancem smlouvu na dobu neurčitou, případně na dobu určitou delší než 12 měsíců. Ve smlouvě musí být uvedena i adresa výkonu práce,“ vysvětlila Beránková.

Úřad práce poskytne úspěšným žadatelům příspěvek mezi 1 000 až 3 500 korunami měsíčně, záleží na vzdálenosti. „Pokud je vzdálenost menší než deset kilometrů, získá jej zájemce pouze za předpokladu, že v lokalitě chybí spojení veřejnou dopravou,“ dodala mluvčí Beránková.