Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Modlitebna ve Varech není zkolaudovaná, už se v ní scházejí muslimové

  18:55aktualizováno  18:55
Problémy s nezkolaudovanou modlitebnou v Karlových Varech nekončí. Tím, že se v ní místní muslimové modlí, porušují podle stavebního úřadu zákon. Věřící slibují, že závady brzy odstraní, aby nic nebránilo v užívání prostor.

Modlitebna v Karlových Varech ještě není zkolaudovaná, přesto se v ní už scházejí muslimové. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Obyvatelům domu s nebytovými prostorami v ulici I. P. Pavlova neuniklo, že se v modlitebně ráno i večer svítí.

„Každé ráno kolem půl osmé vycházejí věřící z modlitebny. Sousedi, kteří chodí brzy do práce, vidí, že v modlitebně někdo je už ve čtyři ráno. Úřadům je to ale jedno,“ řekla jedna z obyvatelek domu. Své jméno, které redakce MF DNES zná, si nepřála zveřejnit s argumentem, že se obává o svoji bezpečnost.

Žena je členkou sdružení vlastníků bytových jednotek, které nedalo stavebníkovi souhlas s vybudováním chodníku před modlitebnou. Ta v minulosti sloužila jako garáže pro městské hasiče, a tak chodník nebyl původně potřeba.

A právě nepředpisový přístup z ulice byl jedním z důvodů, proč stavební úřad loni v listopadu stavbu nezkolaudoval. Mimo jiné tak chránil návštěvníky modlitebny, kteří by mohli spadnout do více než půlmetrové díry.

Krajský úřad: Pokud prostory někdo užívá, porušuje zákon

Pozadí kolem modlitebny dobře znají pracovníci krajského úřadu. Jeho součástí je totiž stavební úřad, který jako vyšší instance v minulosti řešil odvolání stavebníka a dal za pravdu magistrátu.

„Víme, že stavebník nemá v současné chvíli povolení k předčasnému užívání stavby. To znamená, že se tam nesmějí vykonávat žádné činnosti. Pokud někdo prostory využívá, je to v rozporu se zákonem a magistrát může udělit pokutu,“ řekl ředitel krajského úřadu Roman Rokůsek.

Vedoucí Muslimské obce Karlovy Vary Ahmed Ahmedbekov potvrdil, že se věřící ve svých nových prostorách scházejí. „Modlíme se, nemáme žádný problém, všechno je v pořádku. Chodník pro nás není závada, nevadí nám,“ uvedl.

Vedení muslimské obce vysvětlilo, že se na odstranění kolaudačních závad pracuje v modlitebně i před ní. „Děláme, co můžeme, i když každý z nás má svoje zaměstnání,“ řekl Ahmedbekov.

Stavební úřad zatím nedostal žádný podnět

Obyvatelé domu v I. P. Pavlova mají podle zákona možnost upozornit na situaci magistrát.

„Žádný podnět, že někdo užívá nezkolaudovaný objekt, jsme od obyvatelů domu ani od nikoho jiného nedostali. Protože se ale do modlitebny chodili modlit lidé i v průběhu stavebního řízení, tak bych se vůbec nedivil, že tomu tak je i teď. Co k tomu ještě dodat,“ řekl vedoucí stavebního úřadu na magistrátu Ladislav Vrbický.

Poznamenal, že investor nedostal žádný termín na odstranění závad. Termín, ve kterém požádá o zahájení další kolaudace, záleží na něm. V každém případě jde o porušení zákona. Prostory jsou totiž stále vedené jako garáž.

A tak to zatím zůstane. Kolaudace na modlitebnu je totiž podmíněná výstavbou chodníku. A tu nájemníci cíleně zablokovali.

Hasičskou zbrojnici si vyhlédli věřící v roce 2012 jako náhradu za zrušenou modlitebnu v lázeňském hotelu Thermal. Stavět se nezačalo kvůli vadám v žádosti o stavební povolení. Modlitebna totiž byla oficiálně prezentována jako školicí a výukové středisko. Proto bylo nutné další kolo stavebního řízení.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Najdete na iDNES.cz