Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muslimové v nové modlitebně ve Varech nepokleknou. Neprošla kolaudací

  10:12aktualizováno  10:12
Muslimové se ve své nové karlovarské modlitebně jen tak k Alláhovi nepomodlí. Při čtvrteční kolaudaci v jedné z budov v ulici I. P. Pavlova našli její účastníci závady, například chybějící předpisový přístup z ulice. Projekt jej totiž vůbec neřešil.

Na první modlitbu si budou muset muslimové v Karlových Varech ještě počkat. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Problémy provázely stavbu muslimské modlitebny v jednom z domů v ulici I. P. Pavlova již v minulosti. A protože se objevily další, zavládly při včerejší kolaudaci emoce.

„Jsme na staveništi, takže se odmítám vyzout. Tohleto fakt nehraju,“ odmítla kategoricky výzvu před začátkem kolaudace zástupkyně krajských hygieniků Helena Vrbická. A jako jediná ze všech vstoupila na velký modlitební koberec v botách.

Na klíčovou závadu upozornili zástupce stavebního úřadu členové sdružení vlastníků bytových jednotek. V místech, kudy se vchází do modlitebny, totiž chybí v délce několika metrů chodník.

Připomínku uznal i pracovník stavebního úřadu Vladimír Holubec, který vedl kolaudaci. „Je logické, že to tak zůstat nemůže, protože by někdo mohl při vycházení z modlitebny spadnout do šedesáticentimetrové propasti. Město žádá úpravu chodníku,“ sdělil Holubec. V nejvypjatějších chvílích okřikl zvýšeným hlasem rozhádanou společnost s tím, že jednání vede on, takže vše bude podle jeho not.

Členové sdružení vlastníků se totiž pustili do muslimů. Tvrdili, že až se zjistí, že v nebytových prostorách obytného domu je modlitebna, tak při případném prodeji svých bytů utrží jen pakatel.

Prostory zrenovované z bývalé hasičské zbrojnice propadly i u památkářů. Ti byli v době kolaudace mimo město a o den dříve se do modlitebny nedostali. Poslali jen stanovisko, že řešení vstupních prostor na území památkové zóny není v souladu s projektem. Stavebník proto musí vše dořešit.

Vedoucí stavebního úřadu Ladislav Vrbický je manžel hygieničky Heleny Vrbické, která odmítla jít do modlitebny naboso s vysvětlením, že je u nás jiná kultura. Řekl, že i když se nakonec podaří odstranit vnitřní závady, přístup do modlitebny není zlegalizovaný. „Závadu s chybějícím chodníkem projekt neřešil, takže se vše musí projednat samostatně. Vše záleží na podané žádosti včetně příloh,“ vysvětlil šéf úřadu.

Pošlapaný kobereček přeluxují

Muslimskou obec vede v Karlových Varech Ahmed Ahmedbekov. „Hlavním důvodem, proč chceme mít modlitebnu blízko kolonády, jsou turisté. Církevní místo pro nás znamená totéž, co kostel pro křesťany. Všichni věříme v jednoho Boha,“ sdělil. S úsměvem dodal, že koberec, na který vstoupila v kozačkách Helena Vrbická, věřící přeluxují.

Karlovarští muslimové chtějí rozptýlit obavy lidí, kteří za islámem vidí teroristické útoky. Až bude modlitebna po kolaudaci, zvou do ní kdykoliv i křesťany a další věřící bez rozdílu vyznání. Vítáni jsou i turisté. Věřící v Alláha tak narážejí na petici, kterou před časem podepisovali obyvatelé města. „Na letišti v Praze modlitebna je a nikomu nevadí,“ upozornil Ahmed Ahmedbekov.

Význam muslimské modlitebny pro lázeňské Karlovy Vary zdůraznil staronový primátor Petr Kulhánek. S muslimy o modlitebně jednal. Jak říká, zanechali v něm neutrální dojem bez negativní stopy. „V historii i současnosti jsou součástí karlovarské klientely hosté z arabského světa. Pro tento segment je duchovní místo samozřejmě důležité. Svědčí o tom i intenzita využívání modlitební místnosti v sanatoriu Thermal.“

Lidem, kteří mají xenofobní názory, primátor Kulhánek od samého počátku vzkazuje, že je velmi důležité vyhnout se paušalizaci. „Zneužití náboženství militantními skupinami lidí nelze zaměňovat se zavržením víry z podstaty. Ze svých návštěv muslimského světa vím, že běžní věřící mají proti těmto militantně smýšlejícím skupinám stejně vyhraněný názor jako my,“ konstatoval primátor.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Najdete na iDNES.cz