Ředitel sokolovského muzea Michael Rund ve spodní části zámku, která nabídne...

Ředitel sokolovského muzea Michael Rund ve spodní části zámku, která nabídne přednáškovou síň, expozici sokolovského pokladu a archeologii. | foto: Martin Stolař, MAFRA

V podzemí sokolovského zámku uvidí lidé poklad plný vzácných šperků

  • 0
Novou expozici ve sklepeních sokolovského zámku připravuje tamní muzeum. Vystavit v něm chce také sokolovský poklad, jehož součástí jsou šperky mnohamilionové hodnoty.

Poklad vykopal v roce 1994 bagrista během stavebních úprav na dvoře nynějšího ředitelství muzea. Domu se říká myslivna a kdysi sloužil jako sídlo správy lesů nosticovského panství.

„Nová expozice ukáže několik stěžejních věcí. Kromě samotného pokladu to bude ještě jeden, a tím jsou odhalené základy původního sokolovského hradu z 13. století. Objeveny byly rovněž v devadesátých letech, poté se ale zabetonovaly. My bychom je chtěli na dvou místech opět prezentovat, neboť jsou nejstarší součástí historie města,“ uvedl Michael Rund, ředitel sokolovského muzea.

Ve sklepení muzeum plánuje rovněž expozici věnovanou geologii, archeologii a mineralogii Sokolovska, která vznikne ve velkém přednáškovém sále.

„Počítáme s tím, že během stavebních prací budeme narážet na nejrůznější věci, jako jsou třeba nedávno objevené nápisy vězňů. S odborníky stále debatujeme, z jakého období pocházejí a některé se nám podařilo i rozluštit,“ prozradil ředitel.

Zbourání novodobých vyzdívek také odkrylo místo, kde se mohla nacházet lázeň pro vrchnost. Odpovědi ale přinese až hotový stavebně-historický průzkum. Více než milion korun na něj už poslal Karlovarský kraj, další dva miliony přislíbilo město. Muzeu však stále chybí dalších zhruba deset milionů. Částku by mohly snížit soutěže, ve kterých bude muzeum hledat zhotovitelské firmy.

„Pokud se nám podaří získat potřebné finance, expozice by mohla být hotová v roce 2019, kdy bude město slavit 740. výročí první písemné zmínky,“ uvedl Michael Rund.

Zároveň se zpřístupněním sklepení stále pracuje muzeum i na úpravách sokolovského zámku, se kterými začalo v roce 2012. Jeho dvě křídla za sebou mají pět rekonstrukčních etap a zaměstnanci muzea tam dokončují expozici.

Součástí bude i socha neandrtálce, mládě mamuta či mamutí kel. Objevený byl v 30. letech minulého století v šestimetrové hloubce bývalého dolu Medard. „Do expozice jsme nakoupili repliky různých předmětů ze starověku. Ty chceme ukazovat školám,“ řekl Michael Rund. Expozice v zámku bude hotová na začátku příštího roku.