Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Umělci v televizní benefici podpoří obnovu chátrajících lázní v Kyselce

  9:07aktualizováno  9:07
Přímý přenos benefičního koncertu na obnovu zchátralých budov v Kyselce dostává konkrétní podobu. Česká televize ho chystá z karlovarského hotelu Thermal na přelomu ledna a února příštího roku. Kdo v něm vystoupí, se teprve dojednává.

Práce na obnově lázeňského areálu v Kyselce neustávají. Na snímku dělníci vyklízejí kolonádu Ottova pavilonu. (ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Pracovníci televize, které projekt nadchnul, nám po několika jednáních doporučili tento termín, který nebude kolidovat s dalšími beneficemi. Vše v těchto dnech cizelujeme s umělci, kteří na našem koncertu vystoupí," sdělil předseda správní rady obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka Vladimír Lažanský.

Tento týden se dozví, jestli se mimo Američana Rudi Mattoniho, jehož pradědeček založil slávu lázní Kyselka, benefice zúčastní také další významná zahraniční osobnost.

Vedení obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka odhaduje náklady na přímý přenos kolem sedmi až osmi set tisíc korun. V sumě je například pronájem sálu, honoráře umělcům a další náklady.

Část z nich slíbily uhradit Karlovarské minerální vody, které jsou mediálním partnerem benefice a současně spoluzakladatelem společnosti Lázně Kyselka. Dalším příjmem bude 300 tisíc korun, které na vstupném zaplatí tisícovka platících diváků. Jak říká Vladimír Lažanský, jen ze vstupného se akce neufinancuje.

Při přímém přenosu ale přijdou na řadu dárcovské SMS a výzvy potencionálním sponzorům na záchranu Kyselky. Je také možné, že se do vysílání přijde pochlubit dárce se šekem třeba na sto tisíc korun.

"Netuším, jestli nakonec bude výnos 100 tisíc korun, milion nebo dva. Čím více, tím lépe. Jestliže se první benefice povede a bude se líbit, nastartujeme každoroční tradici televizního pořadu Naděje pro Kyselku. Úspěch bude, i když vzejde nula od nuly, protože Kyselku beneficí zviditelníme a dostaneme do většího povědomí veřejnosti, což je při oslovování dárců k nezaplacení," argumentuje Vladimír Lažanský.

Z chystaného scénáře obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka vyplývá, že benefice bude mít speciální dramaturgii. Počítá se s projekcí dokumentu, který do konce léta natočí Petr Lněnička z ostrovského 2 M Studia.

Lidé tak uvidí změny při záchraně lázeňských budov a Mattoniho vily. V jednání je i účast ministra kultury Daniela Hermana, přednášky památkářů a další program.

Obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka existuje od února roku 2013. Jejím cílem je postupně obnovit všechny budovy v areálu i přilehlé parky. K pěti zakladatelům společnosti patří majitel zámku v Chyších Vladimír Lažanský, město Karlovy Vary, obec Kyselka, Karlovarské minerální vody a Regionální investiční společnost, která až dosud v areálu vlastnila většinu nemovitostí.

Některé objekty ve svém majetku rekonstruují Karlovarské minerální vody. Letos v březnu otevřely dům Stallburg. Oprava stála 31 milionů korun.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Dvojice kradla v obchodě, přistižená žena bila člena ostrahy pěstí

Ilustrační snímek

Karlovarští kriminalisté obvinili muže a ženu, kteří společně kradli v jednom z obchodů. Když je přistihla ostraha,...

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz