Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Co den, to skolený divočák. Přemnožená prasata řádí i v centru Varů

  • 9
Téměř denně zastřelili v říjnu myslivci v centru Karlových Varů divočáka. Jen za poslední měsíc jich bylo dvaadvacet. To je také odpověď na kritiku rozhořčených občanů o tom, že se lovci tomuto problému nevěnují.

V současné době navíc musejí myslivci zažádat státní správu myslivosti o navýšení kvót.

„Přemnožení zvěře je tak vysoké, že začít účelně tuto kalamitní situaci řešit znamená přijít půl hodiny po dvanácté. Kdy přijmete konkrétní opatření a začnete konat?“ zní jedna ze stížností směřovaná na karlovarský magistrát.

To ovšem myslivec a zároveň ředitel karlovarských Lázeňských parků Evžen Krejčí odmítá. „Velký výskyt divočáků není problém jen Karlových Varů, ale téměř celé Evropy. Když se vrátím do historie, před 20 lety se v republice střelilo 30 tisíc prasat a v loňském roce to už bylo 170 tisíc ulovených prasat,“ vysvětlil Krejčí s tím, že myslivci vyráží na divočáky v krajském městě téměř denně.

Roční plán počítá s odstřelem 74 prasat. „Nyní už ale jsme na čísle 66,“ popsal situaci ředitel lesů. Chce proto požádat o navýšení počtu o dalších padesát povolených odstřelů. „Tento počet smíme vystřílet do posledního března příštího roku. Pokud budeme stejně úspěšní, nevylučuji, že do toho data ještě několikrát požádáme o navýšení počtu,“ ubezpečuje Krejčí občany.

Myslivci v Karlových Varech mají povolen odstřel i v některých částech města, ale jen v noci. Proto museli nakoupit i novou techniku, mezi níž se řadí například přístroje pro noční vidění.

Ředitel Lázeňských parků chce především mírnit hysterii některých lidí. „Divočák není sám o sobě agresivní zvíře. Navíc má špatný zrak. Stačí se při setkání nehýbat a neohrožovat ho a nic se nikomu nestane. Navíc nevím o případu, kdy by divočák sám od sebe zaútočil. Spíše se lidí straní,“ mírní obavy Krejčí.

Naopak přičítá vinu zahrádkářům, kteří nechávají nesklizenou úrodu na zahrádkách, což právě nevítané hosty téměř zve na hostinu. „Prasata mají navíc vynikající paměť. Takže pokud to zahrádkáři například letos už nedělají, pamatují si to i pár let zpětně,“ dodal Krejčí.