Jiří Klsák, archeolog karlovarského muzea

Jiří Klsák, archeolog karlovarského muzea | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Mytický karlovarský kostel sv. Linharta vydal další poklady

  • 0
Tento týden objevili archeologové v lesích u zříceniny kostela sv. Linharta v Karlových Varech cenné vykopávky. Prastaré pietní místo vydalo dvě mince staré více než sedm set let.

Mince, tzv. Švábský Hall, byla ražena kolem roku 1300. Z jedné strany je ruka, z druhé Maltézský kříž. Podobná je i druhá objevená stříbrná mince.

Týmy archeologů pod vedením Jiřího Klsáka po kouscích prozkoumávají části vstupu do někdejšího kostela. Většina lidských ostatků, které ve zdejší lokalitě už v minulosti archeologové objevili, patří původním obyvatelům středověké osady Thiergarten neboli Obory. Nejstarší zmínka o Oboře pochází z roku 1325. První záznamy o kostele pak z roku 1246.

Středověké kovové artefakty, torza hřebíků (na snímku), ale i mince a další historické předměty nalezli ve výkopech u zříceniny kostela svatého Linharta v lázeňských lesích archeologové z karlovarského muzea (23.9.2010) Středověké kovové artefakty, torza hřebíků, ale i mince (na snímku) a další historické předměty nalezli ve výkopech u zříceniny kostela svatého Linharta v lázeňských lesích archeologové z karlovarského muzea (23.9.2010)

Archeologové našli různé kovové artefakty, hřebíky a také 700 let staré mince

Klsák u kostela pracoval s týmem už v roce 1989. Kostel byl tehdy zavalený sutí. "Prvním nálezem byl hrob muže a dvou dětí pod podlahou. Další tělo, z doby třicetileté války, jsme našli pod oltářem. Ležela tam žena ve skrčené poloze, zřejmě byla svázaná," uvedl s tím, že mohla být pohřbena za živa.

Kromě lidských těl našli odborníci i čtyřicet kovových sošek zvířat a lidí. Ty pokládali křesťané na oltář a po jejich svěcení je zahrabali pod podlahu. Věřili, že jim svatý Linhart soškami zpodobněný skot nebo tělo uzdraví. Některé ze sošek objevili už hledači pokladů v 19. století. Neměly pro ně však žádnou cenu, a tak je vyhazovali za zdi kostela.