Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hygienici jsou na pozoru, na Chebsku se šíří žloutenka

  8:43aktualizováno  8:43
Hygienici v Karlovarském kraji varují před žloutenkou typu A. Šíří se na Chebsku a není jasné, odkud přesně. Na infekčním oddělení karlovarské nemocnice leží jedno dítě a osm dospělých.

Ilustrační snímek | foto: Žluté týdny

Strážníci Městské policie v Chebu zavedli opatření, díky kterým chtějí mít přehled o všech lidech, kteří by mohli být v kontaktu s nakaženými.

„Ve spolupráci s hygienickou stanicí budou předváděni k lékařské prohlídce,“ sdělil zástupce velitele Pavel Cheníček. Strážníci se zaměřují především na lokality, v nichž žijí bezdomovci.

Žloutenka typu A

nemoc špinavých rukou

Dlouhodobě omezuje běžnou aktivitu a vyžaduje i několik měsíců trvající dietní úpravu jídelníčku a omezení tělesné námahy.

Virus odolává vlivům zevního prostředí a může přežívat na neživých površích i několik týdnů.

Inkubační doba je až 50 dnů. První příznaky onemocnění mohou připomínat chřipku. Patří k nim bolest hlavy, horečka, nevolnost. Lze pozorovat žluté zbarvení kůže a očního bělma.

K projevům nemoci patří tmavá moč a světlá stolice. V riziku jsou osoby žijící v okolí nemocného.

V domácnosti lze virus spolehlivě zničit dezinfekčními přípravky s obsahem chloru, kyseliny peroctové nebo s vyšší koncentrací alkoholu.

Prevence: dodržování základních zásad osobní hygieny, mytí rukou po použití WC a vždy před jídlem. Důležité je i mytí ovoce a zeleniny.

Lékaři hospitalizovali první pacienty z Chebska loni. „Stav, kdy jsme z této oblasti měli zvýšený počet pacientů, pokračuje i v prvních týdnech letošního roku,“ řekl mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

Nemocnice potvrdila, že se u všech hospitalizovaných pacientů jedná o žloutenku typu A. Hygienici upozorňují, že virus vylučovaný stolicí může být přenesený přímo špinavýma rukama od osoby k osobě, nebo nepřímo kontaminovanou vodou, potravinami či dalšími znečištěnými předměty, vzácně i krví.

„Stále se nepodařilo zjistit zdroj nákazy. Nemocní jsou z Chebska. Neví se ale, kde všechno začalo a kdo jako první nákazu roznesl. Leží u nás členové rodiny i lidé, kteří se znají. Zdroj ale stále není,“ uvedla vrchní sestra infekčního oddělení Ivona Leitermanová.

Hygienici vědí, odkud přichází největší riziko. Vedoucí protiepidemického odboru na krajské hygienické stanici Martina Prokopová uvedla, že v současné době je zachycena žloutenka typu A také mezi narkomany používajícími injekční stříkačky.

„Na šíření nákazy se nepochybně podílí i životní styl těchto osob. Nelze vyloučit, že žloutenka typu A bude zavlečena i do ostatní populace,“ uvedla Prokopová.

Nové generace nejsou proti typou A imunní

A důvod, proč by se měli na prevenci zaměřit i lidé, kteří nemají nic společného s používáním infikovaných stříkaček? Epidemiologové upozorňují, že od velké epidemie v letech 1979 až 1980 vyrostly generace, které nejsou proti žloutence typu A imunní.

V letech 2008 až 2010 zaznamenali statistici v České republice epidemický výskyt této nákazy s následným rapidním poklesem výskytu. Významnější nárůst nákazy v tuzemsku, ale i v našem regionu, opět začal v roce 2014.

Zatímco v letech 2008 až 2010 bylo v Karlovarském kraji zaznamenáno okolo deseti onemocnění za rok a v letech 2011 až 2013 okolo pěti onemocnění, loni šlo o více než dvacet případů. Zvýšený výskyt nemoci na Chebsku se datuje od září, kdy hygienici začali intenzivně vyhledávat zdroj nákazy a izolovat nemocné na infekčním oddělení.

Lidé, kteří byli s nemocnými v kontaktu, jsou pod lékařským dohledem. A osoby, které vykonávají epidemiologicky závažnou činnost, jsou pod zvýšeným zdravotnickým dozorem.

Od září hygienici zjišťovali nákazu u jednotlivých osob. Nezaregistrovali mezi nimi žádnou významnou souvislost.

„V prosinci jsme zachytili první případy mezi uživateli drog a chebskými bezdomovci, jejichž hygienické podmínky pro život nejsou úplně ideální. Snažíme se ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Kotec v Chebu zjistit všechny kontakty a rizikové osoby vyšetřit v chebské nemocnici. Při šetření je nám nápomocna i státní policie a strážníci,“ řekla Martina Prokopová.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Najdete na iDNES.cz