Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Žluté týdny

Hygienici jsou na pozoru, na Chebsku se šíří žloutenka

  • 2
Hygienici v Karlovarském kraji varují před žloutenkou typu A. Šíří se na Chebsku a není jasné, odkud přesně. Na infekčním oddělení karlovarské nemocnice leží jedno dítě a osm dospělých.

Strážníci Městské policie v Chebu zavedli opatření, díky kterým chtějí mít přehled o všech lidech, kteří by mohli být v kontaktu s nakaženými.

„Ve spolupráci s hygienickou stanicí budou předváděni k lékařské prohlídce,“ sdělil zástupce velitele Pavel Cheníček. Strážníci se zaměřují především na lokality, v nichž žijí bezdomovci.

Žloutenka typu A

nemoc špinavých rukou

Dlouhodobě omezuje běžnou aktivitu a vyžaduje i několik měsíců trvající dietní úpravu jídelníčku a omezení tělesné námahy.

Virus odolává vlivům zevního prostředí a může přežívat na neživých površích i několik týdnů.

Inkubační doba je až 50 dnů. První příznaky onemocnění mohou připomínat chřipku. Patří k nim bolest hlavy, horečka, nevolnost. Lze pozorovat žluté zbarvení kůže a očního bělma.

K projevům nemoci patří tmavá moč a světlá stolice. V riziku jsou osoby žijící v okolí nemocného.

V domácnosti lze virus spolehlivě zničit dezinfekčními přípravky s obsahem chloru, kyseliny peroctové nebo s vyšší koncentrací alkoholu.

Prevence: dodržování základních zásad osobní hygieny, mytí rukou po použití WC a vždy před jídlem. Důležité je i mytí ovoce a zeleniny.

Lékaři hospitalizovali první pacienty z Chebska loni. „Stav, kdy jsme z této oblasti měli zvýšený počet pacientů, pokračuje i v prvních týdnech letošního roku,“ řekl mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

Nemocnice potvrdila, že se u všech hospitalizovaných pacientů jedná o žloutenku typu A. Hygienici upozorňují, že virus vylučovaný stolicí může být přenesený přímo špinavýma rukama od osoby k osobě, nebo nepřímo kontaminovanou vodou, potravinami či dalšími znečištěnými předměty, vzácně i krví.

„Stále se nepodařilo zjistit zdroj nákazy. Nemocní jsou z Chebska. Neví se ale, kde všechno začalo a kdo jako první nákazu roznesl. Leží u nás členové rodiny i lidé, kteří se znají. Zdroj ale stále není,“ uvedla vrchní sestra infekčního oddělení Ivona Leitermanová.

Hygienici vědí, odkud přichází největší riziko. Vedoucí protiepidemického odboru na krajské hygienické stanici Martina Prokopová uvedla, že v současné době je zachycena žloutenka typu A také mezi narkomany používajícími injekční stříkačky.

„Na šíření nákazy se nepochybně podílí i životní styl těchto osob. Nelze vyloučit, že žloutenka typu A bude zavlečena i do ostatní populace,“ uvedla Prokopová.

Nové generace nejsou proti typou A imunní

A důvod, proč by se měli na prevenci zaměřit i lidé, kteří nemají nic společného s používáním infikovaných stříkaček? Epidemiologové upozorňují, že od velké epidemie v letech 1979 až 1980 vyrostly generace, které nejsou proti žloutence typu A imunní.

V letech 2008 až 2010 zaznamenali statistici v České republice epidemický výskyt této nákazy s následným rapidním poklesem výskytu. Významnější nárůst nákazy v tuzemsku, ale i v našem regionu, opět začal v roce 2014.

Zatímco v letech 2008 až 2010 bylo v Karlovarském kraji zaznamenáno okolo deseti onemocnění za rok a v letech 2011 až 2013 okolo pěti onemocnění, loni šlo o více než dvacet případů. Zvýšený výskyt nemoci na Chebsku se datuje od září, kdy hygienici začali intenzivně vyhledávat zdroj nákazy a izolovat nemocné na infekčním oddělení.

Lidé, kteří byli s nemocnými v kontaktu, jsou pod lékařským dohledem. A osoby, které vykonávají epidemiologicky závažnou činnost, jsou pod zvýšeným zdravotnickým dozorem.

Od září hygienici zjišťovali nákazu u jednotlivých osob. Nezaregistrovali mezi nimi žádnou významnou souvislost.

„V prosinci jsme zachytili první případy mezi uživateli drog a chebskými bezdomovci, jejichž hygienické podmínky pro život nejsou úplně ideální. Snažíme se ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Kotec v Chebu zjistit všechny kontakty a rizikové osoby vyšetřit v chebské nemocnici. Při šetření je nám nápomocna i státní policie a strážníci,“ řekla Martina Prokopová.