Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krizi na internách v Karlovarském kraji mají zmírnit vyšší platy

  17:43aktualizováno  17:43
Nedostatek sester a lékařů ochromil provoz všech interních oddělení v regionu. V současné době chybí na internách více než osm lékařů a šestnáct sester. Situaci chce zmírnit kraj zvýšením platů vybraných zdravotníků a nabídkou vyšších náborových příspěvků.

Zdravotní sestra Lída Matoušková s pacientem Václavem Nemanským na pokoji interního oddělení karlovarské nemocnice. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Částkou 14,5 milionu korun chce kraj přitáhnout nové zdravotníky na všechna interní oddělení v karlovarském regionu. Krizový nedostatek personálu už omezil provoz v Karlovarské krajské nemocnici a téměř uzavřel celé oddělení v sokolovském špitále.

Na co láká

krajská nemocnice všeobecné sestry

  • plný nebo částečný úvazek
  • zajímavou a perspektivní práci
  • náborový příspěvek - až 50 tisíc korun, až 150 000 korun potom na interním oddělení
  • mzdu 19 000 až 26 000 Kč
  • zvyšování a prohlubování kvalifikace - stipendium a umožnění individuálního studia na VOŠZ
  • možnost ubytování, příspěvek na stravování, zaměstnanecké benefity formou výhodných mobilních tarifů
  • příspěvek na penzijní pojištění
  • 5 týdnů dovolené
  • nástup je možný ihned

Karlovarská krajská nemocnice disponuje fondem 50 lůžek na interním oddělení. Nedostatek personálu však dovoluje provoz poloviny oddělení.

„Není to o tom, že bychom se o pacienty nedokázali postarat. Většina onemocnění je kombinovaných, proto využíváme možnosti v rámci lůžkového fondu jiných oddělení,“ řekl mluvčí krajské nemocnice Vladislav Podracký a dodal, že v některých případech jsou pacienti překládaní do jiných nemocnic v rámci kraje.

O krizové situaci ví i vedení Karlovarského kraje, které nabídlo pomoc. „Interní oddělení je základem nemocnice. Pokud by se rozpadlo a přestalo fungovat, mělo by to negativní vliv na ostatní oddělení,“ vysvětlil důvod pomoci náměstek hejtmana Jakub Pánik.

A právě z těchto důvodů chce kraj ze své kapsy zvýšit mzdy všem zdravotníkům na interním oddělení. Pokud krajské zastupitelstvo v únoru schválí pomoc nemocnicím, tak si sestry měsíčně přilepší o dva tisíce a lékaři o sedm.

S tím jde ruku v ruce i nabízený náborový příspěvek. „Pro sestry budou ve výši až 150 000 korun, pro lékaře až 400 000 korun, pokud se zavážou prací v nemocnicích v kraji po dobu tří až pěti let. Zásadní podmínkou ale bude, že nově příchozí zdravotnický personál nesmí přecházet na interní oddělení ani v rámci jedné nemocnice, ani mezi nemocnicemi v kraji navzájem. Mělo by jít o lidi, kteří se v současnosti pohybují mimo zdravotnická zařízení v Karlovarském kraji,“ upřesnil Pánik.

Finanční pomoc platí pro všechny čtyři nemocnice v kraji - jak v Chebu a Karlových Varech, tak i v Ostrově a Sokolově. Právě tam v říjnu reálně hrozilo uzavření oddělení. Na poslední chvíli se však krizovou situaci povedlo odvrátit.

V celém kraji chybí na 130 sester a přes 30 lékařů, ale právě na interním oddělení je situace nejkritičtější. Důvod je prostý, práce na tomto oddělení netáhne jako jiné zdravotnické obory.

„Je to fyzicky a i psychicky velice náročná práce,“ popsala službu sestřička z karlovarské nemocnice Lída Matoušková. Nedostatek personálu si žádá i složité rošády sester a lékařů z jiných oddělení.

„Já je obdivuji, v takto malém počtu se o nás moc hezky starají a ještě nezapomínají stíhat své rodiny. Opravdu klobouk dolů,“ vyšvihl pochvalu pacient karlovarské interny Václav Nemanský.

Jak lékaři, tak i politici se shodují na příčině. Důvodem je problematický systém vzdělávání sester, trvající sedm let, dále systém profesního vzdělávání lékařů, nízké finanční ohodnocení a v případě Karlovarského kraje i pracovní příležitosti v sousedním Německu. Jedním z léků na tento problém je zaměstnávání cizinců a blízké propojení se zdravotnickými školami v regionu i za hranicemi.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Najdete na iDNES.cz