Rozhledna na krušnohorském vrcholu Plešivec nedaleko Abertam. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Lyžařský areál na Plešivci nabídne 6 kilometrů sjezdovek a tři lanovky

  • 1
Nový lyžařský areál za stovky milionů korun budují na krušnohorském Plešivci. Po dokončení nabídne šest kilometrů sjezdovek a lyžaře na vrchol vyvezou tři čtyřsedačkové lanovky. První příznivci zimních sportů si ho vyzkouší možná už na sklonku příštího roku.

Stavba areálu vyjde v první fázi zhruba na 400 milionů korun, polovinu se zavázala uhradit Evropská unie prostřednictvím ROP Severozápad.

"Pozastavení proplácení dotací se nás nijak netýká, protože jsme ještě nezačali stavět. Věříme, že se program zase rozjede, bylo by tragické, pokud by peníze nebyly. A to nejen pro nás," řekl Petr Voráček, zástupce karlovarské společnosti HR Agency, které dotaci ROP Severozápad přidělil.

Před pár dny ukončila výběrové řízení na stavbu skiareálu a zanedlouho ohlásí, která firma jej vyhrála.

Až se do stavby pustí, začne pracovat na jedné klasické pevné a dvou odpojitelných lanovkách. Ty se budou líbit hlavně rodičům s dětmi, neboť na spodní a horní stanici sedačka zpomalí a umožní pasažérům pohodlně nastoupit či vystoupit.

O to rychleji však přepraví sjezdaře na vrchol. Na něm si budou lyžaři vybírat ze čtyř sjezdovek různé obtížnosti. Vzniknou v trojúhelníku, jehož vrcholy budou tvořit rozhledna na Plešivci, Abertamy a Pstruží, kam jedna z nich také povede.

"To by měla být první etapa, na kterou jsme žádali o dotaci. Zavázali jsme se, že ve druhé fázi vytvoříme další dvě sjezdovky a největší dětské centrum v Krušných horách. Děti, které ještě neumí na vleku, budou místo toho jezdit na pásech, nakoupit se musí také rolby na úpravu terénu," popsal Petr Voráček.

Společnost HR Agency však o dotaci na druhou etapu Evropskou unii nežádala a chce ji zaplatit z vlastních peněz. "Celkově i s druhou etapou se cena skiareálu vyšplhá k půl miliardě korun," spočítal manažer.

Rýsující se sjezdovky vidí na Plešivci rádi nejen lyžaři, ale také starostové okolních obcí. Jedním z nich i starosta Abertam Zdeněk Lakatoš.

Před osmi lety založil s merklínským kolegou Josefem Níčem svazek obcí, který má za úkol vymyslet pro lidi z krušnohorských vesnic nová pracovní místa.

Zdeněk Lakatoš předpokládá, že díky skiareálu by jich mohlo vzniknout kolem třicítky.

"Lyžařský areál by mohl přinést této oblasti ekonomické výsledky, a to nejen pracovními místy, ale také novými gastroprovozy nebo hotely či penziony," uvedl.

Obce navíc pronajaly skiareálu pozemky, zatím za symbolickou cenu. Až začne fungovat, stanoví jeho výši odhadce.