Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na pořádek v Rotavě a v Sokolově dohlédnou romské hlídky

  18:23aktualizováno  18:23
V Sokolově a Rotavě vzniknou romské hlídky, které budou bdít nad bezpečím v ulicích. Jejich členové budou pracovat pro strážníky jako asistenti. Nebudou mít žádné pravomoci ani zbraně. Mohou ale zadržet pachatele, stejně jako kterýkoli občan.
Strážníkům v Sokolově a Rotavě budou pomáhat romské hlídky. (Ilustrační snímek)

Strážníkům v Sokolově a Rotavě budou pomáhat romské hlídky. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Na založení takzvaných romských hlídek dostaly před týdnem od ministerstva vnitra dotaci Sokolov a Rotava. Noví zaměstnanci sokolovské městské policie obléknou uniformy s nápisem asistent prevence kriminality.

Projdou krátkým školením a ve dvou směnách - od rána až do třiadvaceti hodin - budou působit ve čtvrtích, které jsou považovány za problémové a kde se lidé necítí podle průzkumu bezpečně. V okolí vlakového nádraží, kina Alfa, restaurace Dukla.

"Asistenti budou působit na občany, kteří se shlukují, dělají nepořádek, pokřikují na kolemjdoucí. Spoléháme, že místní komunitu znají. Že zajdou domů k lidem a třeba je přimějí, aby od popelnic uklidili vyhozenou lednici," říká velitel sokolovských strážníků Petr Kubis.

Vzorový příklad účinnosti těchto hlídek našel Kubis v Děčíně, kde prý klesl počet stížností na chování nepřizpůsobivých občanů o dvě třetiny. S výběrem asistentů pomůže státní policie a společnost Člověk v tísni.

Zajímavé je, že vyvolení nemusí mít zcela čistý trestní rejstřík. "Nad podvodem a drobnou krádeží z minulosti se dá přimhouřit oko. Nad zásadními zločiny ale rozhodně ne," ujišťuje Kubis.

Asistenti nemohou počítat s žádnými pravomocemi. A ani nedostanou zbraně. Jen mobilní telefony, aby přivolali policii. Mohou zadržet pachatele stejně jako kterýkoliv občan. Pokud se někteří neosvědčí, velitel místo nich přijme jiné. Také proto komise vybere i dva náhradníky.

V Rotavě by chtěli do hlídek i ženy

Na chování obyvatel v ghettech si stěžují lidé, kteří tudy například míří na vlak nebo do kina. "Je šílené vidět každý den u nádraží postávat romské bandy a cestou ráno do práce a večer z práce sledovat, jak si užívají. Víckrát se stalo, že na dceru a manželku byli drzí, sprostě je uráželi a jednou ji dokonce okradli," stěžoval si například Ladislav Panko v dopise, který poslal starostovi Sokolova.
Podobná situace bývá i v Rotavě. I tady běží výběrové řízení na asistenty. Nastoupí od května.

Zpočátku mají chodit ve dvojici se strážníkem. Na rozdíl od kolegů v Sokolově musí být naprosto bezúhonní. Na starosti budou mít sídliště, oblast kolem školy, kolonii zahrádek.

"Lidé to vnímají tak, že asistentem bude Rom a že bude honit Romy. Respektive jim nadržovat. To je omyl. Budou podávat občanům na ulici pravdivé informace, uklidňovat situaci a dohlížet na pořádek. Byla bych dokonce ráda, kdyby se přihlásila aspoň jedna žena," uvedla starostka Rotavy Iva Kalátová. Je zvědavá, kolik zájemců o posty asistentů se ve městě s vysokou nezaměstnaností přihlásí.

V Rotavě i Sokolově mohou počítat s prací zatím jen do konce letošního roku, než města vyčerpají státní dotaci. Platová nabídka je podle starostky Kalátové slušná -  16 800 korun měsíčně včetně odvodů.

Rotava navíc uspěla na ministerstvu vnitra i se žádostí o dotaci na kamerový systém. Čtyři kamery začnou hlídat sídliště, parkoviště, okolí haly a hřiště. Obraz svedený na služebnu městské policie bude obsluha sledovat 24 hodin denně.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Najdete na iDNES.cz