Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Šibeničním vrchu u Oloví začnou stavět novou rozhlednu Cibulka

  13:15aktualizováno  13:15
Nové výletní místo přibude na Kraslicku. Město Oloví získalo evropskou dotaci 1,8 milionu korun na stavbu rozhledny na Šibeničním vrchu. Vyhlídková věž z oceli a dřeva se bude jmenovat Cibulka a vyroste přesně na místě, kde už kdysi rozhledna stávala.

Vizualizace rozhledny Cibulka, kterou postaví na Šibeničním vrchu u Oloví. Autorkou je architektka Marcela Plachá. | foto: Marcela Plachá

Nová vyhlídková věž z dílny architektky Marcely Plaché lidem po svém dokončení nabídne pohled až k Bochovu, Zelené Hoře na Chebsku nebo německému Klingenthalu. Šestadvacet metrů vysoká rozhledna z oceli a dřeva bude stát na "satanské" kótě 666 metrů.

Rozhledna u Oloví

Původní rozhlednu nechal postavit majitel přádelny ve Svatavě na Boučském vrchu. Teprve později ji rozebrali a přestěhovali na Šibeniční vrch. Zřejmě jedna z posledních fotografií vyhlídky pochází z roku 1938. Američané tady na konci války údajně zkoušeli svá děla, když rozhlednu ostřelovali.

Nová vyhlídka bude mít dvě rozhledové plošiny (ve výšce 4 a 22 metrů) a střechu z břidlice. Pro návštěvníky z bližšího i vzdálenějšího okolí by měla být Cibulka atraktivní. Stejně jako rozhledna - přístupná telekomunikační věž - na vrchu Krudum ve Slavkovském lese, kterou otevřelo město Loket v roce 2008.

A to přesně na místě, kde ještě za druhé světové války dřevěná a mnohem nižší rozhledna stávala. Na její základy narazil před lety při kopání projektant a autor nápadu Patrik Oravec se svým otcem.

Evropské peníze poslouží zatím jen na první etapu stavby. "Tedy na přístupovou cestu, základy a první patro, což znamená, že rozhledna bude zčásti funkční - s plošinou ve výšce pěti metrů," řekl Oravec.

Dostavět rozhlednu už podle něho nebude problém, pokud se podaří získat další peníze. Rozpočet celé akce je asi 5,5 milionu korun. Oravec předpokládá, že by se vyhlídka měla dokončit příští rok celá.

"Na polovinu další etapy už teď peníze máme," poznamenal. Rozhledna ponese název Cibulka - podle střechy ve tvaru cibule.

"Od vyhlídky, která tu byla kdysi dominantou, si slibuji návrat ke kořenům. Stane se součástí naučné stezky vedoucí kolem Goethovy vyhlídky a štoly Petra a Pavla," řekl už dříve starosta Oloví Miroslav Filandr.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Najdete na iDNES.cz