(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Na školství půjde méně peněz, některé obory v kraji neotevřou

  • 2
Karlovarský kraj dostane v příštím školním roce na školství o sto tisíc korun méně. Připravované změny donutily krajské úředníky, aby například snížili počty přijímaných studentů do některých středoškolských oborů. Devět z nich se přitom neotevře vůbec.

"Uvažujeme o tom, že bychom jich celkově utlumili osmnáct. Oborovou strukturu v kraji ale chceme zachovat," uvedl krajský radní Vratislav Emler.

Otevírání oborů

G a SOŠ Aš IT            30/0
G Cheb (8leté)           60/30
G Ostrov (8leté)         60/30
ISŠ Cheb                   30/0
SOŠ a SOU Nejdek    30/0
G a GO Chodov          30/0
SZŠ a VOŠZ KV          30/0
SOU str. a sl. KV   150/120
SPŠ Loket IT            60/30
TZB                            30/0
HŠ M. Lázně            90/60
Kuchař-číšník         120/90
SPŠ Ostrov              60/30
ISŠTE Sokolov
Stavebnictví                 30/0
Ek. a podnikání            30/0
Technické lyceum        30/0
SŠŽ Sokolov
Kuchař-číšník             90/68
Kadeřník                    45/30

Podle návrhu budou mít smůlu zejména obory, které se ředitelům nedaří naplnit nebo bude možné je studovat na jiných školách v okrese či kraji.

S vyššími nároky přitom musí příští rok počítat i deváťáci, kteří se chystají na povinné přijímací zkoušky.

Zatímco dosud jim stačilo zvládnout testy na 10 procent a dostali se na střední školu, teď musí počítat s procenty patnácti. Zájemci o studium na gymnáziích dokonce s 20 procentní úspěšností.

"Laťku jsme zvedli, což souvisí s výsledky státních maturit," zdůvodnil Vratislav Emler. Při těch letošních byli studenti z Karlovarského kraje druzí nejhorší v celé republice. (více čtěte zde)

Už teď je jasné, že vzhledem k připravovaným úsporám, prohrálo svůj boj o dvě primy chebské a ostrovské gymnázium. Od příštího roku musí každá ze škol otevřít pouze jednu, místo plánovaných dvou.

"Dětem, které se na víceletá gymnázia nedostanou, v žádném případě neupíráme vzdělání. Síť gymnázií zůstává zachována. Mohou se na ně hlásit i z devátých tříd, čímž zvýší naplněnost prvních ročníků," řekl radní Emler.

Ředitelé škol rozhodnou, zda učitele propustí

Kraj se tímto krokem snaží dostát takzvanému dlouhodobému záměru rozvoje vzdělávání, podle kterého má na víceletá gymnázia nastupovat pět až deset procent žáků 5. tříd. V Karlovarském kraji je to však 12 procent, což podle vedení kraje popírá původní myšlenku víceletých gymnázií, aby se na ně dostaly pouze nejtalentovanější děti.

Úspory v krajském školství nebudou dobrou zprávou ani pro samotné učitele. Jeden takový přitom stojí ročně asi 300 tisíc korun. Bude záležet pouze na ředitelích škol, zda z ekonomických důvodů přikročí k propouštění a pokud ano, po jakých učitelích sáhnou. V Karlovarském kraji je přitom kvalifikovaných pouze 68 procent, s čímž se snaží krajská vláda bojovat už roky.