Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Karlovarském kraji hrozí omezení sociální péče. Chybí 110 milionů

  9:43aktualizováno  9:43
Sociální zařízení v Karlovarském kraji nemají peníze na provoz. Dotace od státu jsou nižší, poskytovatelům služeb chybí celkem sto deset milionů korun. Potížemi se zabývá krajský úřad i ministerstvo sociálních věcí. Řešení situace je však v nedohlednu.
Sociálním zařízením v kraji hrozí kvůli chybějícím milionům omezení i rušení služeb. (ilustrační foto)

Sociálním zařízením v kraji hrozí kvůli chybějícím milionům omezení i rušení služeb. (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Mají doma postižené dítě. Do ústavu ho dát nechtějí, rozhodli se o něj postarat sami. Oba rodiče ale musí chodit do práce a v tom jim pomáhá denní stacionář. Teď ale kvůli nedostatku peněz hrozí, že jeden z rodičů bude muset zůstat doma, což výrazně zasáhne rodinný rozpočet.

I to se může stát rodinám v kraji, které jsou závislé na sociálních službách. Jejich poskytovatelé totiž budou muset buď omezit kapacity zařízení, nebo činnost. Na jejich provoz chybí v kraji sto deset milionů korun. A v celé republice jsou to skoro dvě miliardy.

"Hrozí, že kvůli nedostatku peněz budeme muset propustit jednoho zaměstnance. To může znamenat horší péči o klienty," řekla Věra Bráborcová, ředitelka Denního stacionáře Mateřídouška v Chodově. Na provoz zařízení pro 45 klientů chybí v letošním roce více než půl milionu korun.

Podobně je na tom intervenční centrum, které spadá pod obecně prospěšnou společnost Pomoc v nouzi. "Z peněz, o které jsme požádali, jsme dostali jen jednatřicet procent," uvedla vedoucí Eva Chalupníková Doležalová.

Centrum mimo jiné pomáhá obětem domácího násilí. I z něj budou nejspíš muset podle Evy Chalupníkové Doležalové odejít dva pracovníci.

Hrozí omezení i rušení služeb

Sociálním zařízením v kraji hrozí kvůli chybějícím milionům omezení i rušení služeb.

"Denně přichází kopie žádostí na ministerstvo práce a sociálních věcí o jejich dofinancování," řekl náměstek hejtmana a zároveň místopředseda sociální komise Asociace krajů ČR Miloslav Čermák.

"Kraj bohužel nedostává v rámci přerozdělení daní na sociální věci finanční prostředky. Umím si představit úsporu v jiném resortu, například u ministerstva obrany, ale nevím jak a kam případně přesunout klienty sociálních služeb, pokud by tato zařízení musela být kvůli nedostatku finančních prostředků uzavřena," dodal Čermák.

Na dotace pro sociální služby je letos v rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí podle mluvčí Štěpánky Filipové o 360 milionů korun méně než loni. Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR říká, že je potřeba dalších 490 milionů korun.

"Po jednání s ministryní Ludmilou Müllerovou se zástupci asociace a krajů shodli na tom, že je potřeba více zapojit kraje do dotačního řízení a přehodnotit potřebnost a efektivitu služeb v jednotlivých regionech. Další jednání je naplánováno na březen," informovala Filipová.

Asociace upozorňuje, že bez dalších financí by muselo asi 250 zařízení ukončit činnost a o práci by mohlo přijít až 2 400 lidí.

"Poskytovatelé budou muset omezovat pracovní místa v řádu stovek, snižovat kapacity lůžek a azylových domů, počty poskytovaných hodin terénní péče a intervencí a podobně," řekl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiří Horecký.

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová po jednání s vedením asociace uvedla, že její resort aktuální situaci mapuje a věnuje jí velkou pozornost. "Pravidla pro letošní rok ale není možné měnit za pochodu. Je vždy důležité, aby peníze směřovaly tam, kde jsou skutečně potřeba."

Z jednání podle mluvčí Filipové vyplynulo, že letošní situace se bude řešit během roku. "Do konce dubna bude ministerstvo monitorovat situaci a přijímat žádosti o dofinancování služeb, které pak ve spolupráci s kraji vyhodnotí. Pokud se podaří získat další peníze, začneme je rozdělovat od června," uvedla.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Najdete na iDNES.cz