Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Karlovarském kraji hrozí omezení sociální péče. Chybí 110 milionů

  9:43aktualizováno  9:43
Sociální zařízení v Karlovarském kraji nemají peníze na provoz. Dotace od státu jsou nižší, poskytovatelům služeb chybí celkem sto deset milionů korun. Potížemi se zabývá krajský úřad i ministerstvo sociálních věcí. Řešení situace je však v nedohlednu.
Sociálním zařízením v kraji hrozí kvůli chybějícím milionům omezení i rušení služeb. (ilustrační foto)

Sociálním zařízením v kraji hrozí kvůli chybějícím milionům omezení i rušení služeb. (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Mají doma postižené dítě. Do ústavu ho dát nechtějí, rozhodli se o něj postarat sami. Oba rodiče ale musí chodit do práce a v tom jim pomáhá denní stacionář. Teď ale kvůli nedostatku peněz hrozí, že jeden z rodičů bude muset zůstat doma, což výrazně zasáhne rodinný rozpočet.

I to se může stát rodinám v kraji, které jsou závislé na sociálních službách. Jejich poskytovatelé totiž budou muset buď omezit kapacity zařízení, nebo činnost. Na jejich provoz chybí v kraji sto deset milionů korun. A v celé republice jsou to skoro dvě miliardy.

"Hrozí, že kvůli nedostatku peněz budeme muset propustit jednoho zaměstnance. To může znamenat horší péči o klienty," řekla Věra Bráborcová, ředitelka Denního stacionáře Mateřídouška v Chodově. Na provoz zařízení pro 45 klientů chybí v letošním roce více než půl milionu korun.

Podobně je na tom intervenční centrum, které spadá pod obecně prospěšnou společnost Pomoc v nouzi. "Z peněz, o které jsme požádali, jsme dostali jen jednatřicet procent," uvedla vedoucí Eva Chalupníková Doležalová.

Centrum mimo jiné pomáhá obětem domácího násilí. I z něj budou nejspíš muset podle Evy Chalupníkové Doležalové odejít dva pracovníci.

Hrozí omezení i rušení služeb

Sociálním zařízením v kraji hrozí kvůli chybějícím milionům omezení i rušení služeb.

"Denně přichází kopie žádostí na ministerstvo práce a sociálních věcí o jejich dofinancování," řekl náměstek hejtmana a zároveň místopředseda sociální komise Asociace krajů ČR Miloslav Čermák.

"Kraj bohužel nedostává v rámci přerozdělení daní na sociální věci finanční prostředky. Umím si představit úsporu v jiném resortu, například u ministerstva obrany, ale nevím jak a kam případně přesunout klienty sociálních služeb, pokud by tato zařízení musela být kvůli nedostatku finančních prostředků uzavřena," dodal Čermák.

Na dotace pro sociální služby je letos v rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí podle mluvčí Štěpánky Filipové o 360 milionů korun méně než loni. Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR říká, že je potřeba dalších 490 milionů korun.

"Po jednání s ministryní Ludmilou Müllerovou se zástupci asociace a krajů shodli na tom, že je potřeba více zapojit kraje do dotačního řízení a přehodnotit potřebnost a efektivitu služeb v jednotlivých regionech. Další jednání je naplánováno na březen," informovala Filipová.

Asociace upozorňuje, že bez dalších financí by muselo asi 250 zařízení ukončit činnost a o práci by mohlo přijít až 2 400 lidí.

"Poskytovatelé budou muset omezovat pracovní místa v řádu stovek, snižovat kapacity lůžek a azylových domů, počty poskytovaných hodin terénní péče a intervencí a podobně," řekl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiří Horecký.

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová po jednání s vedením asociace uvedla, že její resort aktuální situaci mapuje a věnuje jí velkou pozornost. "Pravidla pro letošní rok ale není možné měnit za pochodu. Je vždy důležité, aby peníze směřovaly tam, kde jsou skutečně potřeba."

Z jednání podle mluvčí Filipové vyplynulo, že letošní situace se bude řešit během roku. "Do konce dubna bude ministerstvo monitorovat situaci a přijímat žádosti o dofinancování služeb, které pak ve spolupráci s kraji vyhodnotí. Pokud se podaří získat další peníze, začneme je rozdělovat od června," uvedla.
Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Úbytek lůžek ohrožuje pacienty, píší sestry. Vedení nemocnice nesouhlasí

Ilustrační foto.

Úbytek nemocničních lůžek začíná dopadat na pacienty v Karlovarském kraji. V otevřeném dopise na to upozorňuje...

Cheb ruší v problémové ulici dávky na bydlení. Přibylo drog i záškoláků

(Ilustrační snímek)

Cheb se připojí k městům, která ve vybraných lokalitách nebudou vyplácet doplatky na bydlení. Opatření zavede v...

Dokumentuji to, co mi přijde zajímavé, říká autorka Běžnodenností

Fotografka Veronika Landa svým objektivem pravidelně zachycuje krásy běžného...

Ze začátku pro ni bylo fotografování jen součástí dětské zvídavosti, nakonec se z něho stala láska na celý život. Dnes...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz