Sociálním zařízením v kraji hrozí kvůli chybějícím milionům omezení i rušení služeb. (ilustrační foto)

Sociálním zařízením v kraji hrozí kvůli chybějícím milionům omezení i rušení služeb. (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

V Karlovarském kraji hrozí omezení sociální péče. Chybí 110 milionů

  • 1
Sociální zařízení v Karlovarském kraji nemají peníze na provoz. Dotace od státu jsou nižší, poskytovatelům služeb chybí celkem sto deset milionů korun. Potížemi se zabývá krajský úřad i ministerstvo sociálních věcí. Řešení situace je však v nedohlednu.

Mají doma postižené dítě. Do ústavu ho dát nechtějí, rozhodli se o něj postarat sami. Oba rodiče ale musí chodit do práce a v tom jim pomáhá denní stacionář. Teď ale kvůli nedostatku peněz hrozí, že jeden z rodičů bude muset zůstat doma, což výrazně zasáhne rodinný rozpočet.

I to se může stát rodinám v kraji, které jsou závislé na sociálních službách. Jejich poskytovatelé totiž budou muset buď omezit kapacity zařízení, nebo činnost. Na jejich provoz chybí v kraji sto deset milionů korun. A v celé republice jsou to skoro dvě miliardy.

"Hrozí, že kvůli nedostatku peněz budeme muset propustit jednoho zaměstnance. To může znamenat horší péči o klienty," řekla Věra Bráborcová, ředitelka Denního stacionáře Mateřídouška v Chodově. Na provoz zařízení pro 45 klientů chybí v letošním roce více než půl milionu korun.

Podobně je na tom intervenční centrum, které spadá pod obecně prospěšnou společnost Pomoc v nouzi. "Z peněz, o které jsme požádali, jsme dostali jen jednatřicet procent," uvedla vedoucí Eva Chalupníková Doležalová.

Centrum mimo jiné pomáhá obětem domácího násilí. I z něj budou nejspíš muset podle Evy Chalupníkové Doležalové odejít dva pracovníci.

Hrozí omezení i rušení služeb

Sociálním zařízením v kraji hrozí kvůli chybějícím milionům omezení i rušení služeb.

"Denně přichází kopie žádostí na ministerstvo práce a sociálních věcí o jejich dofinancování," řekl náměstek hejtmana a zároveň místopředseda sociální komise Asociace krajů ČR Miloslav Čermák.

"Kraj bohužel nedostává v rámci přerozdělení daní na sociální věci finanční prostředky. Umím si představit úsporu v jiném resortu, například u ministerstva obrany, ale nevím jak a kam případně přesunout klienty sociálních služeb, pokud by tato zařízení musela být kvůli nedostatku finančních prostředků uzavřena," dodal Čermák.

Na dotace pro sociální služby je letos v rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí podle mluvčí Štěpánky Filipové o 360 milionů korun méně než loni. Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR říká, že je potřeba dalších 490 milionů korun.

"Po jednání s ministryní Ludmilou Müllerovou se zástupci asociace a krajů shodli na tom, že je potřeba více zapojit kraje do dotačního řízení a přehodnotit potřebnost a efektivitu služeb v jednotlivých regionech. Další jednání je naplánováno na březen," informovala Filipová.

Asociace upozorňuje, že bez dalších financí by muselo asi 250 zařízení ukončit činnost a o práci by mohlo přijít až 2 400 lidí.

"Poskytovatelé budou muset omezovat pracovní místa v řádu stovek, snižovat kapacity lůžek a azylových domů, počty poskytovaných hodin terénní péče a intervencí a podobně," řekl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiří Horecký.

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová po jednání s vedením asociace uvedla, že její resort aktuální situaci mapuje a věnuje jí velkou pozornost. "Pravidla pro letošní rok ale není možné měnit za pochodu. Je vždy důležité, aby peníze směřovaly tam, kde jsou skutečně potřeba."

Z jednání podle mluvčí Filipové vyplynulo, že letošní situace se bude řešit během roku. "Do konce dubna bude ministerstvo monitorovat situaci a přijímat žádosti o dofinancování služeb, které pak ve spolupráci s kraji vyhodnotí. Pokud se podaří získat další peníze, začneme je rozdělovat od června," uvedla.