Zatápění povrchového dolu lomu Medard na Sokolovsku, na leteckém snímku jsou...

Zatápění povrchového dolu lomu Medard na Sokolovsku, na leteckém snímku jsou polozatopené břízy a břehy. Zatápění začalo v červnu 2010. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Voda ve vznikajícím jezeře Medard odolá znečištění, libují si vědci

  • 2
Na Sokolovsku pokračuje napouštění jezera Medard. Plánované úrovně by hladina měla dosáhnout už v roce 2014. Rekultivovaný bývalý lom plní voda, v níž bude vidět do hloubky deseti metrů. Třeba i některé z deseti druhů ryb, které už tam žijí. Jezero bude zároveň dobře odolávat znečištění a kvetení.

Přírodovědci, kteří sledují napouštění jezera Medard u Sokolova, se cítí jako v unikátní biologické laboratoři.

Na začátku tekla na dno rekultivovaného lomu spousta důlních vod kyselejších než ocet a obsahujících vysoké koncentrace kovů. Na konci, zřejmě až příští rok, bude čistá voda s průhledností až do hloubky deseti metrů a vhodná ke koupání.

Jezero Medard

  • plocha: 493,4 hektaru 
  • délka: 4 kilometry, šířka 1,5 kilometru, max. hloubka 50 m 
  • objem vody: 120 mil. metrů krychlových 
  • leží mezi městy a obcemi Sokolov, Svatava, Habartov, Chlum, Bukovany, Citice 
  • budoucí nadmořská výška hladiny: 400 m. n. m., (nyní je to výška 389,5) 
  • délka břehu: 12,4 kilometru 
  • zdroj napouštění: řeka Ohře (v řece musí zůstat průtok aspoň 6 metrů krychlových za vteřinu) 
  • začátek napouštění: červen 2010 
  • konec napouštění: pravděpodobně 2013 nebo 2014

Před startem napouštění vodou z Ohře panovaly obavy, aby se do Medardu nezaneslo příliš velké množství sinic. Nic takového se ale nestalo, jak přesvědčivě ukázala měření.

V zimě sice nateklo z řeky do jezera hodně fosforu, takže se na desetinásobek zvedl obsah biomasy planktonu. Jenže během dalších tří měsíců se nádrž dokázala s přívalem živin rychle vypořádat.

"Výsledkem byla i zvýšená průhlednost vody, která se loni pohybovala již kolem tří metrů. Po napuštění čekáme celoročně pět až deset metrů. To je velkým příslibem do budoucna. Voda v jezeře bude dobře odolávat znečištění a eutrofizaci (kvetení). Bude mít kvalitu plně odpovídající potřebám rekreace," tvrdí přírodovědec Ivo Přikryl z obecně prospěšné společnosti Enki Třeboň.

Třeboňská společnost systematicky sleduje kvalitu vody v napouštěném jezeře od roku 2009. Jeden z jejích odborníků Miroslav Kosík dokonce loni přirovnal budoucí Medard k severským jezerům (více čtěte zde).

Společnost Enki pro Sokolovskou uhelnou hlídá, aby se po jarních táních a přívalových deštích nedostala do Medardu kalná voda a sinice. Rozhoduje o tom, kdy se stavidlo na Ohři zavře a otevře.

Podle Ivo Přikryla má Medard ideální tvar a výbornou hloubku (okolo padesáti metrů).

"Ve výhledu desítek a možná sto let nehrozí, že by došlo k rozvoji vodního květu. Snad jen kdyby investoři kolem Medardu vybudovali rekreační zařízení a začali znečištěnou vodu vypouštět přímo do jezera. Pokazit se dá cokoliv," poznamenal odborník.

Jezero je už nyní plné života

Dokladem dobré kvality vody v jezeře je podle zjištění Hydrobiologického ústavu Akademie věd i to, že tady bez potíží přežily statisíce plůdků marény vysazené v letech 2011 a 2012. Plave tu i dalších devět druhů ryb, které se dostaly do jezera z Ohře.

Jezero je již pestře oživeno. Dosud bylo zjištěno kolem 90 druhů zooplanktonu a fytoplanktonu. Na březích hnízdí mnoho druhů ptáků, někteří v obrovských počtech. Třeba břehule, lysky, raci.

Okolo jsou vymodelovány břehy, poloostrovy, ostrůvky a kosy, které mají chránit pláže u městyse Svatava před většími vlnami. Břehovou linii tvoří hrubý a jemný kámen, technici sem položili i plášť z geotextilie.

Ví se, že Medard se svými lagunami, plážemi ke koupání, přístavem a loděnicí pro jachty má být atraktivním lákadlem pro turisty a rájem hlavně pro vodní sporty. Žádné atrakce ani služby se u jezera zatím nechystají.

K napouštěnému jezeru míří čím dál více cyklistů. Ti ho mohou objet po dobrých štěrkopískových cestách (ve dvou patrech blíže nebo dále od břehu). Okruh měří dvanáct kilometrů.