Lidé si prohlížejí část nové expozice, která je k vidění na statku Bernard v

Lidé si prohlížejí část nové expozice, která je k vidění na statku Bernard v Královském Poříčí. Hlavním prvkem atrakce je několikametrový model povodí Ohře. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Na statku Bernard u Královského Poříčí svítí model krajiny Poohří

  • 0
Na statku Bernard u Královského otevřeli o víkendu zábavně-naučné centrum řeky Ohře. Vlastivědné atrakci dominuje obří dvanáct metrů dlouhý plastický svítící model krajiny Poohří. K vidění jsou i další do detailů propracované makety zajímavostí z regionu.

Stačí jen na dotykových obrazovkách prstem ťuknout na kterékoliv z 86 turisticky, historicky, přírodovědně či vědecky zajímavých míst. V krajině pod sklem se rozsvítí bod a na monitoru se návštěvník dočte všechno o městech, obcích, zvláštních stavbách a památkách od pramene Ohře v Německu až po soutok s Labem.

Součástí expozice na statku Bernard je i úpravené prostranství mezi budovami,
Součástí expozice na statku Bernard je i úpravené prostranství mezi budovami,
Součástí expozice na statku Bernard je i úpravené prostranství mezi budovami,

"Centrum může přilákat o patnáct tisíc lidí více. Třeba i z Německa. Je to velký krok k tomu, aby statek byl finančně soběstačný a obešel se bez dotací od obce," míní manažer Centra řemesel na Statku Bernard Miroslav Makovička.

K vidění je i obří model betléma z Medvědího mlýna, jehož originál je vystaven
K vidění je i obří model betléma z Medvědího mlýna, jehož originál je vystaven

Od nové atrakce si slibuje opět zvýšení návštěvnosti. Před pěti lety po otevření statku přišlo 18 tisíc lidí ročně, teď už jenom dvanáct.

Na statku Bernard jsou k vidění i modely mostů, vodohospodářských staveb, dolů
Na plastickém modelu lze vidět například budovy charakteristické pro jedotlivá
Lidé si prohlížejí část nové expozice, která je k vidění na statku Bernard v
Slavnostní otevření expozice řeky Ohře na statku Bernard. Vlevo hejtman

Statek Bernard

Před deseti lety byl zdevastovaný statek určen k demolici. Obec se ho ujala a začala s rekonstrukcí. Dnes tu pracují tradiční řemeslníci, pořádají se slavnosti, funguje restaurace, penzion, k dispozici je parkoviště.
Celé naučné centrum včetně nádvoří přebudovaného na odpočinkovou zónu s jezírky, zurčícím potokem a bahenními sopkami stálo 33 milionů korun. Z 90 procent se finančně podílela Evropská unie, zbytek hradila obec.

Pozornost turistů přitahuje také další dvacítka modelů - do detailů propracovaných kopií zdejších zajímavostí.

Třeba průřez vodním mlýnem, několik mostů (Radošov, starý řetězový v Lokti, dálniční), těšovická tvrz, povrchový i hlubinný důl, Statek Bernard, ukázka voroplavby, průřez hrázemi vodních děl.

Obdiv zaslouží obří model betléma z medvědího mlýna. Předloha makety měla dramatickou historii. V roce 1946 ji rozebral a po částech v batohu při nočních přechodech přes hranice do Německa tajně odnosil majitel mlýna Josef Neumann. Využil posledních dnů před odsunem. Dnes je betlém vystaven na radnici v německém Plossbergu.

Pokud si lidé pospíší, uvidí atrakci dřív než prezident republiky. Václav Klaus se v Poříčí zastaví 15. září během své třídenní návštěvy v kraji.