Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strany sčítají miliony za krajské zastupitele a začnou šetřit na volby

  12:42aktualizováno  12:42
Nejen počty křesel, ale i peníze, které jim za obsazená místa dá stát, sčítají po krajských volbách politické strany. Například jeden krajský zastupitel jim zajistí ročně skoro 240 tisíc korun. V Karlovarském kraji si nejvýrazněji přilepšili komunisté.

Smutek vládl během krajských voleb ve štábu ODS. Přišla o 5 zastupitelských křesel, což je i 1,2 milionu korun od státu. V popředí telefonuje lídr strany Petr Šindelář. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Většinu z peněz za volby spolknou v regionu náklady na provoz stranických sekretariátů. Jedinou výjimkou jsou hasiči. Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí jim totiž slíbilo před volbami finanční pomoc. A teď přišla první šance ke splnění slibu.

Kolik peněz pošle stát stranám

KSČM 13,44 mil. Kč

ČSSD 12,48 mil. Kč

ODS 4,8 mil. Kč

HNHRM 4,8 mil. Kč

ALTERNATIVA 3,84 mil. Kč

TOP09 a STAN 3,84 mil. Kč

(Jedná se o částky za krajské zastupitele ve čtyřletém volebním období)

"Peníze za volby nechceme projíst. Slib hasičům z předvolební kampaně určitě splníme. Kolik peněz dostanou, bude jasné po celorepublikovém sněmu Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí," řekl místostarosta Chodova Patrik Pizinger, který ve volbách za hnutí kandidoval.

Největší důvod ke spokojenosti s množstvím křesel i peněz, které jim přitečou z centrální stranické kasy, mají jako vítězové voleb komunisté.

Zatímco dosud jejich osm křesel v pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu přinášelo straně prostřednictvím státního příspěvku na činnost ročně přes 1,9 milionu korun, teď to díky šesti nově získaným židlím bude o 1,4 milionu více.

"Peníze jdou do centra. Rozdělí je podle klíče náš ústřední výbor," uvedl předseda Krajského výboru KSČM Josef Murčo.

Za mandáty dostanou 600 tisíc korun

Centrála komunistů si nechá 30 procent a stejnou částku pošle do krajů a okresů. Desetina zůstává v rezervě. Komunisté odhadují, že v Karlovarském kraji dostanou za své mandáty 600 tisíc korun.

"Krajské volby nás přitom jednorázově stály 700 tisíc. Žádné závratné sumy nám ale nezbudou. Z peněz platíme mimo jiné pracovníky na jednom krajském a třech okresních výborech. Navíc musíme ušetřit 700 až 800 tisíc korun na další volby. V roce 2014 budou celkem čtvery," připomenul Murčo.

Sociální demokraté, kteří skončili v krajských volbách druzí, dostanou menší státní příspěvek než před čtyřmi roky, protože si pohoršili o 3 křesla. Z peněz za krajské zastupitele neuvidí téměř nic, protože jde o příjmy centrály.

Sociální demokraté si nevyskakují

"Ústředí pak platí kancelář, mzdy tajemníků, telefony a další výdaje. Opravdu to není na žádné vyskakování," podotkl lídr sociálních demokratů, hejtman Josef Novotný.

Kdo po volbách nejvíce smutní, je ODS. S úbytkem 5 křesel v krajském zastupitelstvu přišla o 1,2 milionu korun od státu ročně.

"Budeme muset šetřit a přijmout k nastalé situaci nějaké opatření. Výdaje nemohu být vyšší než příjmy," uvedl předseda Regionálního sdružení ODS Jiří Vaněček.

Mluvčí ODS Tomáš Bartkovský upřesnil, že o konkrétním způsobu hospodaření rozhodne až nové celorepublikové vedení ODS a výkonná rada po nadcházejícím kongresu. Občanští demokraté už nyní počítají s méně penězi pro své krajské organizace.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Najdete na iDNES.cz