Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z menších měst mizí lékárny, Nová Role má náhradu na radnici

  10:20aktualizováno  10:20
Lékáren je v kraji sice dost, podle České lékarnické komory je ale špatné jejich rozmístění. Na hranicích není problém sehnat léky téměř na každém rohu, ale v menších městech je to problém.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Zvláště, když se zavře jediná lékárna v okolí, jako se to stalo v Nové Roli. Místo cesty s receptem do lékárny, absolvují Novorolští cestu pro tabletky na radnici.

Jedinou možností, například i pro početnou skupinu seniorů, jež v Nové Roli bydlí, dostat se k lékům ve svém městě, je využívat služeb dojíždějícího lékárníka. Za vším je změna majetkových poměrů. Bývalý magistr, který tam dlouhá léta pracoval, přepsal budovu na svou vnučku. Ta se rozhodla vše uzavřít a dům, ve kterém po několik desetiletí fungovala lékárna Čtyřlístek, prodat.

„O pronájem není z její strany zájem. Už jsme dostali nabídku budovu odkoupit. A nám asi nezbude nic jiného, protože Nová Role je město s vysokým počtem seniorů a bez lékárny to nejde,“ vysvětlila starostka Nové Role Jitka Pokorná. Otázkou je ale cena.

„Náš odhad je 1 250 000 korun. Podle ní je však tržní cena 3 100 000 korun a nám to nabízí za 2 500 000 korun,“ odvětila starostka, podle které v ceně není zahrnutý technický stav budovy.

Novorolský problém vnímá i Česká lékárnická komora. „Jsme o tom informováni. V obci s počtem přibližně 4 000 obyvatel by na základě statistických údajů lékárna být měla. Bohužel, v současné době je otevření nové lékárny investicí běžně převyšující 7 let,“ odvětila mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová.

V porovnání s ostatními regiony je v Karlovarském kraji lékáren nejméně, jde ale také o kraj s nejmenším počtem obyvatel. Karlovarský kraj má tak v přepočtu na počet obyvatel více lékáren než například Liberecký kraj.

Potíž je v jejich rozložení. „Týká se to sítě lékáren v celé republice, upozorňujeme na to již několik let,“ odvětila mluvčí.

Lékárny v kraji

Karlovarsko 36
Sokolovsko 20
Chebsko 42

Situaci v Nové Roli by mohli částečně pomoci vyřešit tamní zastupitelé. Dění okolo lékárny bude hlavním bodem jejich nejbližšího jednání. „Částka dva a půl milionu je pro nás hraniční, co se týče městského rozpočtu,“ avizovala Pokorná. Upozornila také, že doba, než se vše definitivně vyřeší, může trvat i půl roku.

Z úředníků kurýři

Už první dny od uzavření lékárny ale léky obyvatelům Nové Role chyběly. Proto po pár dnech začali recepty vybírat úředníci. Ti ve svém pracovním čase vyráželi denně do Karlových Varů pro tolik potřebné pilulky.

„U nás je opravdu vysoké procento lidí ve věku, kdy léky potřebují, ale nemohou pro ně dojíždět takhle daleko, proto jsme takto provizorně začali pracovat,“ dodala Pokorná s tím, že se hledala jiná varianta.

Poskytl ji Lukáš Čáslavský, který má lékárnu v Karlových Varech. „Já i bratr jsme z Mezirolí a o problému jsme se dozvěděli hned. A rozhodl jsem se pomoci,“ řekl Čáslavský.

Pokud jsou splněny zákonné podmínky, může být lékárna otevřena téměř kdekoli. Přesněji kdekoli tam, kde se vzhledem k regulaci cen léků splňují podmínky ekonomické - jednoduše řečeno, aby se lékárna uživila.

Lékárníkovi úředníci udělali na úřadě místo, kam každý den v půl druhé přijede vyzvednout recepty lidí či přivézt léky. „Denně využívá tuto šanci kolem dvou až tří lidí,“ dodal Čáslavský.

„V každém případě ale nelze nedostatek lékáren řešit provizoriem na obecním úřadě, jakým se snaží situaci řešit v Nové Roli,“ dodala mluvčí České lékárnické komory Bažantová.

Autor:


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kvůli pletichám kolem zakázek na opravy KV Areny stíhá policie tři muže

KV Arena

Karlovarští kriminalisté stíhají tři muže a dvě právnické osoby kvůli úplatkářství a pletichám při zadávání veřejné...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Dohoda: Císařské lázně opraví kraj, město v nich zřídí koncertní sál

Karlovarské Císařské lázně.

Kraj a město Karlovy Vary se konečně domluvili na postupu oprav Císařských lázní. Vzájemnou shodu stvrdí podpisem...

Najdete na iDNES.cz