Petr Pinc ukazuje kus dna keramické nádoby, který s kolegy našli při průzkumu na vrchu Vladař | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Na vrchu Vladař našli archeologové 2500 let starou keltskou cisternu

  • 0
Stále další a další cenné nálezy nacházejí archeologové na úpatí kopce Vladař u Záhořic. Jedná se především o unikátní dřevěné roubené konstrukce. Ty sloužily jako obvodové hráze cisterny, kterou Keltové vybudovali před dvěma a půl tisíci lety.

Objevu nesmírné historické hodnoty předcházela náhoda. V roce 1980 dostal bagrista příkaz, aby na na úpatí bájné a nesmírně zajímavé hory Vladař na Žluticku vyhloubil pro zdejší pionýrský tábor rybníček, jakési koupaliště.

Vrch Vladař na Karlovarsku

ZAJÍMAVOSTI O VLADAŘI

Stolová čedičová hora je součástí Tepelské vrchoviny, je výraznou dominantou kraje s charakteristickým plochým temenem a příkrými svahy vypínající se nad říčkou Střelou.

Vrchol leží v nadmořské výšce 693 metrů. Vrcholové partie hory v katastrálním území Záhořice jsou od roku 1969 chráněny jako přírodní rezervace. Zvláštností vrcholu je malé jezírko bez přítoku.

Vrchol byl osídlen již v době bronzové - na vrcholu se rozkládá keltské hradiště.

Na podzim roku 1421 se zde Jan Žižka s husitským vojskem na severní straně hory úspěšně bránil v obklíčení panské přesile.

O mnoho let později pak přiznal, že bagrem vyházel ze země spoustu dřevěných roubených konstrukcí a staveb, které nedokázal identifikovat. Podle některých neověřených povídaček dokonce i kostry a přilby, které pak prý jeho kamarádi prodali do Německa.

Později se pak archeologové na místo vrátili a po průzkumu, který uskutečnil archeolog karlovarského muzea Jiří Klsák, se nestačili divit. Našli dva a půl tisíce let starou zásobárnu vody, kterou používali Keltové jako zdroj vody pro lidi i pro dobytek.

Dřevěné roubené konstrukce archeologové nyní důkladně prozkoumávají. Až budou hotovi, jeden roh cisterny o rozměrech deset krát jedenáct metrů vyjmou, specialisté v muzeu ve švýcarském Lausanne ji zakonzervují a pak se na trámy z nádrže mohou těšit lidé při prohlídce plzeňského, ale i karlovarského muzea.

Konstrukce nedaleko rybníčku pocházejí z roku 463 př. n. l. O kus dál, přímo u rybníčku, je dokonce další nádrž přibližně stejně veliká, která se datuje k roku 480 př.n.l. Když kdysi nechali archeologové vyčerpat vodu z rybníku, ze všech stran trčeli roubené konstrukce, které pak sondy zachytily v původním uložení. Jedná o jedny z nejstarších nálezů dřev v Čechách.

Archeologové od loňska vše mapují, obcházejí s fotoaparáty a zaznamenávají torza dřevěných trámů. Na řadu přichází i krumpáč. A kdo a proč tak velkou zásobárnu vody před 2,5 tisíci lety vybudoval?

Miloslav Chytráček z archeologického ústavu Akademie věd ČR hovoří o postupu archeologického bádání na vrchu Vladař"Byli to Keltové. Cisterna svědčí o tom, že tu byl důležitý zdroj vody uvnitř opevnění, který byl využíván jak pro lidi, tak pro napájení dobytka. Hradiště bylo významným mocenským centrem a sídlila zde aristokracie," uvedl Miloslav Chytráček z Archeologického ústavu Akademie věd, který na Vladaři od 12. května vede výzkum.

Nádrž je podle jeho slov svým rozměrem nezvykle veliká a nemá ve střední Evropě obdoby. Dno jámy lidé vydláždili kameny a vybudovali dřevěnou hráz, vyplněnou jílem, která zadržovala vodu.

Vrch Vladař, místo cenných archeologických nálezů z doby Keltů