Turistka při krmení holubů na karlovarské kolonádě.

Turistka při krmení holubů na karlovarské kolonádě. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Na vypasených holubech z karlovarské kolonády si teď pochutnají dravci

  • 2
Holubi z karlovarských kolonád, které i přes zákaz krmí zejména neukáznění lázeňští pacienti z Ruska i odjinud, začnou nově sloužit jako živá i mrtvá potrava pro dravce. Pochutnají si na nich například sokolice, sněžná sovice i vrána v Záchranné stanici handicapovaných živočichů v Bublavě na Sokolovsku.

Ptáky, kteří se chytí do klecí s návnadou, dosud v ochranné atmosféře kysličníku uhličitého usmrcoval veterinář. Letos poprvé skončí holubi místo v kafilerii jako potrava pro dravce.

"Na holubech si pochutná i lištička, která se u nás občas objeví," řekl pracovník stanice Tomáš Smolík. Potravu pro zvířata odebírá stanice od firmy Myšáci z Krajkové. Ta vyhrála výběrové řízení na regulační odchyt holubů, vypsané magistrátem. Nabídka od vítěze činila 43 200 korun bez DPH.

Od začátku ledna se tak poblíž Vřídelní kolonády a na dalších místech Karlových Varů objevilo celkem devět odchytových klecí. Sokolice si holuba sama zabije, aby v zajetí neztratila přírodní pudy, a sežere ho celého, stejně jako liška. Některá menší zvířata však dostávají naporcovaná holubí prsíčka.

Odborníci někdy o holubech mluví jako o létajících potkanech. "Napadení holuby je z hlediska zdravotnického a hospodářského vnímáno minimálně stejně škodlivé jako napadení objektů potkany. Po právní a etické stránce není podle zákona na ochranu zvířat rozdíl mezi právním vztahem člověka k holubovi nebo potkanovi," uvádí Státní zdravotní ústav Praha.

Strážníci městské policie loni přitvrdili proti krmení holubů, protože začal platit nový lázeňský statut. "Největší skupinou, která krmí holuby, jsou návštěvníci z Ruska. Považují to za lázeňskou atrakci," řekl velitel strážníků Marcel Vlasák.

Za uplynulý rok jeho podřízení řešili sto případů, které skončily v devětadevadesáti procentech místo pokuty jen domluvou. Preventivně se objevil článek v časopisu vydávaném pro hotelové hosty.

Protože se situace nezlepšila, začaly padat pokuty v řádech několika málo stokorun. Nejvyšší pokutový blok vypsal strážník na pět set korun. "Tyto negativní informace se mezi lidmi hodně rozšířily, takže je šance na zklidnění situace," uvedl Vlasák s tím, že zatím od začátku roku řešili strážníci patnáct případů krmení holubů.