Na záchranu historické hrázděnky pořádá Spolek přátel města Kraslice veřejnou...

Na záchranu historické hrázděnky pořádá Spolek přátel města Kraslice veřejnou sbírku.. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Na záchranu hrázděnky v Kraslicích bude třeba pět milionů korun

  • 0
Příští rok by měly začít práce na záchraně nejstaršího měšťanského domu v Kraslicích na Sokolovsku. Kulturní památku koupil Spolek přátel města v dezolátním stavu před rokem v dramatické dražbě za 150 tisíc korun. Záchranné práce vyjdou podle odhadů na pět milionů korun.

"Začneme určitě příští rok," ujišťuje Josef Konrád, šéf spolku asi třiceti kraslických patriotů.

Postup už mají vymyšlený. Teď jen, aby všechno klaplo. Nemohou začít bez projektové dokumentace. Na její zpracování podepsali smlouvu s architektem, po slevě vyjde asi na 300 tisíc korun.

Historie hrázděnky

Měšťanský dům byl vystavěn v roce 1736. Památku zničili její dřívější soukromí majitelé.

Tím posledním byl Petr Adamčík z Prahy. O rozpadající se dům se nestaral. Stavební úřad nechal hrázděnku v roce 2006 na náklady města provizorně zpevnit a zabalit do obří plachty, aby dovnitř nezatékalo. Jen tato operace stála 215 tisíc korun.

Případ odpovědnosti za devastaci památky vyšetřovala déle než rok i policie. Dospěla k názoru, že Adamčík se trestného činu zneužívání vlastnictví nedopustil.

Prvních 50 tisíc korun dá městský úřad. Ve čtvrtek si o příspěvku zahlasují zastupitelé, má to být formalita. Pak přijde na řadu vyhlášení veřejné sbírky. Organizátoři se chystají oslovit i místní podnikatele, osobně a každého zvlášť.

Reakce firem jsou zatím velmi dobré. Mnohé se ozvaly členům sdružení s nabídkou samy, když o chystané opravě hrázděného domu slyšely.

"Ceníme si toho a přesvědčujeme je, aby ještě počkaly, než v bance zřídíme zvláštní konto. Abychom do celé věci vnesli pořádek a neztratili důvěru veřejnosti. Z účtu budeme platit jen rekonstrukce č. p. 1," vysvětlil předseda spolku.

O peníze na samotnou opravu památky chtějí krasličtí požádat z Norských fondů. Ty jsou výhodné zejména díky nízké finanční spoluúčasti žadatele. Dům je dlouho v havarijním stavu a hrozí, že se zřítí. Spolek věří, že ještě jednu zimu hrázděnka vydrží.

Z historicky cenného měšťanského domu z roku 1736 v ulici 5. května má vzniknout malé muzeum, sídlo místních spolků (divadelníků, pěveckého sboru) a třeba také levná ubytovna pro turisty.