Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chyšský zámek ukáže opravenou knihovnu regionálního historika

  9:44aktualizováno  9:44
Unikátní knihy z pozůstalosti valečského rodáka a regionálního historika Caitschka si budou moci od středy prohlédnout návštěvníci chyšského zámku. Majitel Vladimír Lažanský knihovnu obnovoval tři roky.

Ve středu otevřou na zámku v Chyších na Karlovarsku novou expozici v podobě zámecké knihovny, studovny a badatelny. Zámecký pán Vladimír Lažanský před jedním z regálů. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"V zámku sídlila od roku 1967 do roku 1979 škola v přírodě a ředitel si nad knihovnou nechal postavit čtyřpokojový byt. Vytrhala se podlaha, místo ní se položila dlažba a váha bytu začala strop bortit," popisuje Vladimír Lažanský.

Deset let pak byla místnost bez stropu, který se propadl kvůli vybavení ředitelského bytu, jehož koupelně vévodila velká litinová vana.

Zámecký pán Vladimír Lažanský v knihovně, kterou otevřou ve středu v Chyších na

Místnost dával majitel zámku Vladimír Lažanský dohromady s přestávkami tři roky. Na rekonstrukci získal 370 tisícovou dotaci od ministerstva kultury. Celkem za ni zaplatil bezmála milion.

Teď se sem přestěhovala další část expozice. Ze zámecké místnosti se stane knihovna, studovna a badatelna. Návštěvníků se otevře ve středu.

V knihovně zatím budou jen tři komody historických knih, převážně naučných slovníků a encyklopedií. To nejcennější se do zrekonstruované místnosti teprve přestěhuje.

Návštěvníci uvidí cenné knihy německého badatele

"Získal jsem celou pozůstalost regionálního historika Caitschka, což byl český Němec narozený ve Valči, po válce odsunutý do Bavorska. Odkázal mi osm tun knih, přičemž nejcennější jsou výsledky jeho celoživotního bádání," říká Lažanský.

Badatel prý chtěl po své smrti věnovat celý výzkum rodné Valči. Z plánů ale sešlo a po jeho smrti se před šesti lety na chyšském zámku objevila historikova manželka a dcera s tím, že posledním tatínkovým přáním bylo, aby pozůstalost převzal Vladimír Lažanský.

"Vedle knih jsou tu různé archiválie nebo svázaný dobový tisk. Kromě informací z Valečska se jeho zájem točí také kolem tepelského kláštera nebo třeba Karlových Varů. Je to vlastně historie celé východní poloviny kraje," popisuje zámecký pán, který společně s knihami zdědil i drobné sakrální předměty a doplňky domácnosti, jako zouváky na boty nebo vázy.

I ty v knihovně vystaví. "Postupem času sem chci dát i staré mapy, atlasy a glóbus. Knihovna a studovna vždy patřila do zámku a svědčila o vzdělanosti majitele. Zámek, který ji neměl, byl divný," usmívá se.

Knihovna však nebude jedinou novinkou, kterou zámek v Chyších chystá. V prvním patře na návštěvníky čekají nové kusy nábytku a jedna místnost, kompletně vybavená biedermeierem.

Na zámku v Chyších bude od středy otevřena nová knihovna.

Na zámku v Chyších bude od středy otevřena nová knihovna.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Další z rubriky

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz