Přiveď kolegu. Firmy zapojily do shánění nových lidí i zaměstnance

  11:45aktualizováno  11:45
Firmy v Karlovarském kraji zkoušejí jako náboráře využít i své vlastní zaměstnance. Tradiční burzy práce už totiž přestávají stačit, a tak musejí podniky hledat nové lidi i jinými způsoby.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

„Máme vlastní kariérní centra, organizujeme náborové dny či prohlídky závodu. Pořádáme rovněž poradny pro zájemce o změnu zaměstnání či při hledání nového. Spolupracujeme rovněž se školami a univerzitami,“ vypočetla aktivity společnosti Witte její mluvčí Michaela Matuchová.

Nábor pomocí vlastních zaměstnanců kromě Witte zkouší například i ve společnosti ept connector. Podle vedoucí ekonomicko-personálního úseku firmy Martiny Pádrové se program Přiveď svého kolegu, který stávající zaměstnance motivuje k hledání dalších posil týmu, osvědčil.

„Hodně rovněž využíváme takříkajíc alternativní lidské zdroje, jako jsou tělesně postižení či odsouzení. Máme externí firmu - chráněné dílny pro lidi s tělesným postiženým. Při zaměstnávání odsouzených pak spolupracujeme s věznicí v Kynšperku nad Ohří,“ doplnila Martina Pádrová.

Do budoucna se ovšem situace v kraji ještě zhorší. Chystaná průmyslová zóna Ostrov-sever či vývojové středisko automobilky BMW budou v nadcházejících letech znamenat další požadavky na pracovní sílu. Jenom v ostrovské průmyslové zóně by to mělo být až tisíc lidí.

„BMW Group přijde do regionu s nabídkou velice atraktivních pracovních míst. Pokud bychom nevěřili, že najdeme adekvátní zaměstnance, k realizaci bychom nemohli přistoupit,“ komentoval možné problémy v blízké budoucnosti David Haidinger, mluvčí společnosti BMW Group.

V rámci kraje patří právě Sokolov, v jehož sousedství polygon vyrůstá, dlouhodobě k městům, kde je nezaměstnanost nejvyšší. „Je třeba mít na paměti, že se bavíme o horizontu několika let. Situace se může ještě několikrát změnit,“ dodal mluvčí českého zastoupení mnichovské automobilky.

Samotné burzy práce už problém neřeší

Dosud využívané burzy práce ztrácejí postupně význam. Podle zkušeností některých průmyslových firem už nejsou tím nástrojem, který by jejich trable se sháněním nových sil pomáhal vyřešit.

„Naše zkušenost je, že uchazeči z řad klientů úřadu práce víceméně nemají zájem o zaměstnání,“ shrnula zkušenosti podniku Witte Michaela Matuchová. Klienti úřadů práce přitom tvoří naprostou většinu těch, kteří na burzy chodí.

Přesto se náboráři podniku podobných akcí účastní jak v Karlových Varech, tak v Sokolově, Chebu či Ostrově. „Ale prakticky bez jakékoliv výtěžnosti,“ posteskla si Matuchová.

Obdobné zkušenosti mají i v habartovské společnosti ept connector. Martina Pádrová označila úspěchy náborářů za drobné. „Občas ale prostřednictvím burzy nové zaměstnance najdeme,“ připustila Pádrová.

I podle jejích zkušeností ale burzy navštěvují většinou ti, kteří tam jdou pouze z povinnosti a o práci vlastně ani zájem nemají. „Ti, kteří skutečně pracovat chtějí, si za současné situace uplatnění najdou,“ dodala.

Stanislav Kříž, ředitel Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje, nicméně aktivitu úřadů práce chválí. „Bohužel v době hospodářské konjunktury jsou to svým způsobem zbytečné akce,“ konstatoval.

Vychází ze zkušeností zaměstnavatelů v kraji. „Ti už na podobné akce rezignovali. Mezi klienty úřadu už totiž nejsou lidi, kteří jsou pro ně vhodní. Nemá tedy cenu investovat čas a peníze v okamžiku, kdy nedostanou nic zpátky,“ tlumočil ohlas firem Kříž.

Sama hospodářská komora dělá jednou ročně takzvaný Veletrh zaměstnanosti. „Na něj ovšem zveme i širokou veřejnost či studenty posledních ročníků středních škol, které mohou zaměstnavatelé oslovit přímo. Ale ani tyto akce už nemají takový efekt jako ještě v nedávné minulosti,“ připustil šéf krajské hospodářské komory.

Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Soud znovu projedná zákrok důstojníka policejní zásahovky proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

Zástupce šéfa krajské zásahové jednotky Vladimír Slavotínek půjde znovu před soud za loňský konflikt s řidičem z...

Při nehodě na dálnici D6 zemřel spolujezdec, řidič jel na letních gumách

Při tragické nehodě na dálnici D6 zemřel spolujezdec.

Při noční nehodě na dálnici D6 na Sokolovsku přišel o život osmadvacetiletý spolujezdec. Řidič, který měl zákaz řízení...

Čerpadlářka pomohla chytit zloděje, který třináctkrát ujel bez placení

Čerpadlářka pomohla dopadnout zloděje, který ujížděl bez placení od benzinek

Duchapřítomná pracovnice benzinky pomohla dopadnout zloděje, který třináctkrát odjel bez placení od různých čerpacích...

Osobní vlak vrazil do nákladního. Chybu strojvedoucího České dráhy vylučují

Na karlovarském dolním nádraží se srazily osobní a nákladní vlak.

Srážka osobního vlaku Regioshark s nákladním vlakem zastavila dopravu mezi horním a dolním nádražím v Karlových Varech....

Další z rubriky

Vary začnou opravovat menší mosty, jako první přijde na řadu Koptův

Koptův most na Čertův ostrov v Karlových Varech (v popředí) je jeden ze dvou...

Koptův most a most u letního kina. To jsou dva nejzásadnější projekty renovace mostních konstrukcí v majetku Karlových...

Talentovaná zpěvačka vnímá trému jako motivaci, s prvním tónem vždy zmizí

Patnáctiletá zpěvačka Kristina Kůtková během vystoupení na letošních vánočních...

Na vánočních trzích, na akcích města či kraje, ale i na koncertech nebo třeba v ulicích. Všude tam je možné vidět a...

Poslankyně Vildumetzová nesplnila slib, zůstane i hejtmankou. Za část platu

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová.

Nejpozději do konce roku slíbila hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) opustit svou funkci a zůstat pouze...

Najdete na iDNES.cz