Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nad Jindřichovicemi se tyčí čtyři stožáry větrné elektrárny

  7:37aktualizováno  7:37
V Jindřichovicích na Karlovarsku dokončují stavbu čtyř větrných elektráren. Na poslední stožár umístili montéři pomocí speciálního jeřábu téměř šedesátitunovou vrtuli. Elektrárna vyrobí ročně tolik proudu, kolik spotřebuje 18 tisíc domácností v panelácích.

Větrná elektrárna v Jindřichovicích. Nasazování rotoru o průměru 82 metrů na 108 metru vysoký stožár. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Jindřichovický větrný park s celkovou kapacitou 9,2 MWh začne dodávat elektřinu do sítě po všech zkouškách někdy začátkem příštího roku.

VĚTRNÉ ELEKTRÁRNY V KRAJI

Stávající
Trojmezí 3
Krásná 4
Nový Kostel 1
Horní Částkov 4
Neklid 4
Se stavebním povolením
Hranice u Aše 2
Jindřichovice 4 (hotovo)
Vrbice 2 (hotovo příští týden)
Plánované
Horní Paseky 4
Výspa 9
Vackov 2
Kraví Hora 6
Sněžná 2
Rotava Smolná 1
Jindřichovice 11
Klínovec 5
údaje k 31. 5. 2010, zdroj: krajský úřad

Jindřichovické modely větrníků jsou nové, bezobslužné. Podle rychlosti a směru větru se natáčí rotor i jeho listy. Všechno bude řídit počítač. Lopatky jsou dokonce vyhřívané - proti případné námraze.

Za výstavbu parku zaplatila investorská firma Windenergie přibližně 330 milionů korun. Investice se jí vrátí za jedenáct nebo dvanáct let.

"To když se nebude snižovat výkupní cena elektřiny a záleží pochopitelně i na větru. Třeba loňský rok byl z tohoto pohledu špatný," vysvětlil prokurista firmy Rudolf Kreisinger.

Stát za každou kilowatthodinu vyrobenou z větru platí 2,23 koruny. Jen pro srovnání: U vodních elektráren jsou to 3 koruny, u biomasy 4,58 koruny a u energie ze slunce zatím 12,25 koruny.

Firma si Jindřichovice vybrala kvůli dobrým větrným podmínkám. Elektrárny pracují na plný výkon, když fouká rychlostí 12 metrů za vteřinu. Odborníci spočítali, že tady v nadmořské výšce 750 metrů to bývá průměrně 6,5 metru za vteřinu. "To je slušné," míní Kreisinger.

A čím vyšší stožár, tím vyšší výkon. Každý metr představuje jedno procento výkonu navíc.

Každý stožár je sestaven z betonových dílů. Jen ta poslední 27 metrů dlouhá část je z oceli. Do tři metry hlubokých základů dělníci nalili beton z 80 automíchačů. V suterénu nechali prostor pro kabely, rozvodnu vysokého napětí a transformátor.

Řekli ano větrníkům a obec je bohatší

Půl milionu korun ročně přiteče do rozpočtu Jindřichovic za to, že se horská obec nebránila výstavbě větrných elektráren. Investorská firma Windenergie jí bude příštích dvacet pět let přispívat do skromného rozpočtu.
Prvních 500 tisíc i s bonusem 460 tisíc korun už na obecní konto dorazilo. "Chceme ve vsi udělat přechody pro chodce. Potřebujeme každou korunu na stavbu vodovodu a kanalizace, to bude stát celkem 31 milionů," líčí starostka Jindřichovic Anna Polívková.
Je ráda, že větrníky na kopci za vsí vyrostly. Nejbližší chalupa stojí přibližně půl kilometru od stožárů. Lidé z Jindřichovic na elektrárny prakticky ani nevidí.
Přesto se tu proti plánům Windenergie před šesti lety zvedla vlna odporu. V obci kolovala petice. V anketě se pak z 386 rozdaných lístků vrátilo 125. Pro větrníky se vyslovilo 35 občanů, většina ale byla proti - 83.
Jasný výsledek však zastupitele nezviklal a dovolili si něco nevídaného. Rozhodli, že do územního plánu obce elektrárny zakreslí. Za čas pak protesty utichly.
"Smlouvu s obcí jsme podepsali v roce 2005. Pět let na vyřizování stavby je na české poměry ještě dobrá lhůta," řekl prokurista Windenergie Rudolf Kreisinger. Spolupráci s obcí si pochvaluje. Kromě peněz firma nasměruje do Jindřichovic i sto dvacet kubíků štěrku na opravy cest.
"Nezůstane tady za námi spoušť," slibuje Kreisinger.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Najdete na iDNES.cz