Chebský místostarosta Michal Pospíšil v areálu obnoveného hřbitova v zaniklé...

Chebský místostarosta Michal Pospíšil v areálu obnoveného hřbitova v zaniklé obci Krásná Lípa u Chebu. Pietní místo nedaleko frekventované cyklostezky Cheb - Waldsassen nechal zvelebit Nadační fond Historický Cheb. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Tady byla Krásná Lípa, zjišťují lidé u opraveného hřbitova v zaniklé vsi

  • 0
Ještě v polovině minulého století tady žili lidé. Po válce ale museli odejít. Kdysi kvetoucí obec Krásnou Lípu na Chebsku potkal stejný osud jako stovky dalších v těsné blízkosti hranic. Zanikla. Teď se ji snaží připomenout Nadace Historický Cheb.

Donedávna věděl jen málokdo, že se v lesních remízcích na jih od města Cheb skrývá to jediné, co z Krásné Lípy zbylo. Zchátralý hřbitov. Pohled na staré hroby, pobořené náhrobky a základy márnice, které do té doby milosrdně zakrývala zeleň, se naplno otevřel až poté, co na místě bývalé železniční trati z Chebu do Bavorska vyrostla cyklostezka.

Pro mnohé turisty to bylo tvrdé setkání s pozůstatky české socialistické minulosti. Hlavně cizinci nedokázali pochopit, jak je možné, že o hroby nikdo nepečuje a že je hřbitov zarostlý křovím, kopřivami a bodláky.

„Tehdy jsem se opravdu styděl. Proto jsme se rozhodli, že pietnímu místu vrátíme důstojnou podobu,“ vysvětlil předseda Nadace Historický Cheb Michal Pospíšil. A plán se podařil. V těchto dnech už stromky na místě bývalého hřbitova vystřídal park, který návštěvníkům připomíná pohnutou historii obce.

Hřbitov i jeho okolí se výrazně proměnily

„Nejprve bylo nutné vykácet nálet a terén srovnat do roviny. Kolem hřbitova vyrostla nízká zídka, která v náznacích ukáže původní půdorys hřbitova. Náhrobní kameny, které tu zbyly a ze kterých je možné vyčíst alespoň nějaké údaje, jsme očistili a uspořádali. Na místě bývalé márnice se tyčí jednoduchá dřevěná konstrukce z trámů, jakýsi náznak sakrální stavby. Nechybí dřevěná lavička s výhledem do zdejší krásnou krajinu,“ vypočítává Pospíšil s tím, že úprava prostoru za necelých sedm set tisíc korun nebude v budoucnu vyžadovat náročnou údržbu.

Podle dochovaných historických pramenů nepatřila Krásná Lípa k malým obcím. Ještě v roce 1930 tu žilo 148 obyvatel. Po druhé světové válce zde stály dvě desítky hospodářských budov, které byly postupně osídleny. Pak Krásnou Lípu potkal podobný osud jako řadu dalších obcí ležících v hraničním pásmu.

V roce 1949 bylo posledních 42 obyvatel vystěhováno a po roce 1951, kdy se v sousedních Slapanech usadila rota Pohraniční stráže, se Krásná Lípa ocitla v zakázaném pásmu za drátěnými zátarasy. Do roku 1957 pak byla vesnice srovnána se zemí a postupně se na ni zapomnělo.

Dnes už osudy tamních obyvatel vyprávějí jen zbylé náhrobky. Krásná Lípa se přitom může pyšnit tím, že v oblasti patří mezi nejstarší osídlená místa. V historických materiálech se o ní objevuje zmínka už v roce 1312. Na pohřebišti se při úpravách podařilo objevit kámen, který tu byl vztyčen v roce 1620.

Obnova pietního místa v Krásné Lípě je dalším projektem Nadace Historický Cheb. Ta stojí například za obnovením původních helmic na kostele svatého Mikuláše nebo vyhlídky na Zlatém vrchu.